29.12.2021 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlas-SD: MPRV podporilo len 4 % fariem, najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽANO

Agrorezort podporil z dvoch miliónov eur pre chovateľov ošípaných len 4 % fariem, a to najmä veľkochovy a subjekty blízke hnutiu OĽANO. Uviedla to Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas- SD, v súvislosti s podporou na ošípané, o ktorej strana informovala už v utorok (28. 12.).

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podľa nej zavádza verejnosť pri obrane svojich politických funkcionárov. Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných cielene zvýhodnilo nielen subjekty blízke OĽANO, ale aj zahraničné veľkochovy.
      "Ministerstvo klame verejnosť, keď tvrdí, že chcelo podporiť malých a stredných chovateľov ošípaných. Peniaze vyplatilo len štyrom percentám chovateľov ošípaných na Slovensku. Väčšinu financií z dvoch miliónov eur vyplatilo veľkochovom, najmä zahraničným a, samozrejme, dánskym. Vzorec vyplácania na farmu, ktorý agrorezort zverejnil v utorok (28. 12.) večer až na nátlak médií, jasne preukazuje zámer vyplatiť najviac na sviňu subjektom blízkym OĽANO," uviedol Róbert Puci, nezaradený poslanec Národnej rady SR zo strany Hlas– SD.
      MPRV tak podľa Puciho zároveň verejne potvrdilo, že na tvorbe vzorca sa podieľal priamo agrorezort. "Rozdelenie dvoch miliónov eur sa tak udialo s vedomím ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) a štátneho tajomníka Milana Kyseľa. Je šokujúce, že za týchto okolností už na ministerstve a Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre nezasahuje NAKA a nezabezpečuje dokumenty a počítače," zdôraznil Puci.
      Agrorezort vo svojich vyjadreniach pre médiá podľa Puciho taktiež potvrdil, že kritériá zberu údajov pre chovateľov ošípaných nastavil v prospech subjektov blízkych vedeniu agrorezortu zámerne.            
      Podľa Puciho je teda zrejmé, že Vlčan aj Kyseľ, ktorého najbližšia rodina dostala až 4500 eur na každú chovanú sviňu, schválili najvýhodnejšie podmienky pre im blízke subjekty. Ako zverejnil portál polnoinfo.sk, extrémne výhodné podmienky, tentoraz 400 eur na ošípanú, získala aj firma Ján Balko pani Anny Balkovej, dlhoročnej kolegyne štátneho tajomníka Kyseľa z výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska.
      Napriek vyjadreniam MPRV SR, že výzva mala podporiť menších a stredných chovateľov ošípaných s cieľom decentralizovať chov ošípaných, z celkového počtu 2953 fariem chovateľov ošípaných na Slovensku (Centrálna evidencia hospodárskych zvierat), dostalo podľa Puciho podporu len niečo cez 120 fariem, patriacich len 86 subjektom. Z celkovo registrovaných ošípaných, ktorých je na Slovensku 500.000 kusov, podpora pritom zahrnula približne 470.000.
      "Podozrenia aj medializované dôkazy sú extrémne závažné. Hlas–SD sa preto pýta, kde sú teraz orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Čakajú, kým sa skartujú kritické dokumenty, ktoré by mohli preukázať korupciu a zneužitie právomocí priamo predstaviteľov Hegerovej vlády? Podľa zásady ex offo, ktorú OČTK ukladá zásada oficiality a legality, už mali začať konať. Ide o podozrenie z korupcie a zneužitie právomocí verejného činiteľa v sume presahujúcej dva milióny eur na najvyšších miestach vlády," dodal Puci.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down