Hnednutie marhuľových listov

Táto choroba je u nás známa približne od polovice šesťdesiatych rokov 20. storočia. Spôsobuje ju huba Gnomonia erythrostoma. Napáda predovšetkým marhule, výnimočne aj čerešne. Môže sa vyskytnúť vo všetkých oblastiach pestovania.

Prvé príznaky možno vidieť na listoch marhúľ asi v polovici júna. Sú to nepravidelné žltkasté škvrny, ktoré neskôr hnednú a rozširujú sa na väčšiu časť listu. V mieste škvrny sa čepeľ niekedy deformuje. Ak je škvrna väčšia, list sa skrúca a predčasne opadáva. Podobne prebieha infekcia aj u čerešní s tým rozdielom, že napadnutý skrútený list zostane po celú zimu visieť na konári.
Huba prezimuje na napadnutých opadaných listoch, na ktorých dozrievajú infekcie schopné výtrusy. Na jar alebo aj začiatkom leta sa odtiaľ dostávajú na listy marhúľ. Podmienkou infekcie sú okrem kvapôčiek vody na listoch aj optimálne teploty okolo 22 – 24 °C v kombinácii s vysychavými stanovišťami. Pre vznik infekcie sú najdôležitejšie zrážky v máji a začiatkom júna, pričom príznaky bývajú najčastejšie viditeľné až v júli. Nedostatok pôdnej vlahy zvyšuje náchylnosť na túto chorobu. Ak sa choroba rozšíri vo väčšej miere ešte pred zberom plodov, na postihnutých stromoch plody horšie vyzrievajú alebo čiastočne predčasne opadnú. Skorá strata listov zhoršuje životaschopnosť stromov a zvyšuje ich náchylnosť na poškodenie zimnými mrazmi. Jesenné poškodenie stromov už nie je nijako citeľné. Najviac ohrozované sú stromy na ľahších priepustných pôdach alebo aj na takých, ktoré majú pod nehlbokou vrstvou ornice hrubú vrstvu štrkopiesku, čo je napr. na juhozápadnom Slovensku.

Z preventívnych opatrení treba zabezpečiť vzdušnosť lokality, výsadby a korún stromov. Dôležitá je likvidácia napadnutých listov, pričom postačuje aj ich zapracovanie do pôdy. Napriek tomu, že v kalendárnych prehľadoch ochrany býva uvedená táto pomerne zriedkavá choroba, ošetrenie sa odporúča iba v oblastiach s pravidelným výskytom príznakov ochorenia a len za daždivého počasia. Pri suchom počasí sa postrek neodporúča. Paušálne každoročné ošetrovanie taktiež nie je potrebné. Ošetrujú sa najmä marhule. Prvý postrek sa vykonáva 2 až 3 týždne po odkvitnutí a za pokračujúceho daždivého počasia sa 1 až 2-krát v 10-dňových intervaloch zopakuje. Na marhule sa používajú prípravky Dithane M 45, Novozir MN 80 (do 31.12.2017) a iba v malospotrebiteľskom balení Syllit 65 (maximálne raz za sezónu) a do čerešní a višní Signum (maximálne trikrát za vegetáciu). Hnednutie zistené až po zbere plodov sa neošetruje. Čerešne sa ošetrujú iba veľmi výnimočne, v zásade postačuje odstránenie skrútených listov počas zimy.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *