01.12.2023 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnutie Slovensko: Smer a SNS si urobili z pozemkového fondu realitnú kanceláriu

Za 12 rokov vládnutia si zo Slovenského pozemkového fondu (SPF) urobili Smer-SD a SNS súkromnú realitnú kanceláriu.

Pôsobenie bývalého generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Jána Marosza prinieslo do inštitúcie nový vietor. Uviedol to hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky v súvislosti so štvrtkovým (30. 11.) vyjadrením ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (Smer-SD).
        Takáč uviedol, že bývalé vedenie SPF pod nominantom vtedajšieho OĽANO Marozsom sa tvárilo, že odbúrava tzv. spisovú zápchu. Nie je to podľa ministra pravda, pretože nevybavených spisov v SPF je v súčasnosti 20.000 a nové žiadosti stále prichádzajú.
        "Pôsobenie bývalého generálneho riaditeľa SPF Jána Marosza vo funkcii od novembra 2021 do júna 2023 prinieslo nový vietor do skostnatenej inštitúcie, z ktorej si za 12 rokov vládnutia Smeru a SNS urobili 'súkromnú realitku'. Kašlali na ľudí a obsluhovali 'našich ľudí'," uviedol Bystriansky.
        Farmárom, reštituentom a občanom podľa hnutia Slovensko začali po rokoch nečinnosti chodiť pod vedením nominanta vtedajšieho OĽANO Marosza odpovede. Vláda odborníkov nemala zrušiť projekt Spisová zápcha, mohol ho SPF od nového roka spriechodniť.
        "Snahu zaviesť lehoty a digitalizovať priebeh vybavovania spisov vláda Smeru-SD v pozadí s oligarchiou nepripustila a rozbehnuté rozvojové IT projekty zrušila," dodal Bystriansky. Uviedol tiež, že priemerná dokončenosť spisov sa počas vlády vtedajšieho hnutia OĽANO zvýšila z 22 % v roku 2022 na 68 % v 2023.
        "Nevybavených spisov je približne 20.000. Sú tam nájomné zmluvy, kúpne zmluvy či reštitúcie. Predchádzajúce vedenie sa tvárilo, že odbúrava spisovú zápchu, no robilo to tak, že ľuďom zamietalo žiadosti, ktoré podávali na SPF," povedal Takáč.
        Kritizoval tiež, že nominanti bývalého hnutia OĽANO robili účelové kroky. Zamestnávali podľa neho dohodárov, ktorí boli spriaznenci bývalého OĽANA a mali odmeny od 30 až do 60 eur na hodinu.
        Projekt Spisová zápcha začalo realizovať od apríla minulého roka vedenie na čele s Maroszom. "Vedenie zdedilo po svojich predchodcoch takmer 28.000 nevybavených spisov. To je jasný dôkaz o tom, že dokumenty sa v minulých rokoch vo fonde kopili, a preto vybavenie jednej žiadosti trvalo v priemere tri roky," uvádza sa na stránke SPF v texte z marca tohto roka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down