20.02.2023 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnota exportu vína z Francúzska dosiahla vlani rekord napriek nižšiemu objemu

Export vína a liehovín z Francúzska minulý rok vzrástol na rekordnú úroveň napriek nižšiemu objemu, keďže ich producenti zvýšili ceny. Ukázali to tento týždeň údaje Francúzskej federácie vývozcov vína a liehovín (FEVS).

TASR o tom informuje na základe správy AFP.
      Celkovo sa hodnota exportu týchto produktov z Francúzska minulý rok zvýšila o 10,8 % na 17,2 miliardy eur, aj keď objem vývozu klesol o 3,8 %, ukázali údaje FEVS.
      Predaj vína pritom stúpol o 10,2 % na 11,6 miliardy eur a liehovín o 11,6 % na 5,5 miliardy eur, najmä vďaka dopytu po koňaku.
      Najväčším trhom pre francúzskych exportérov alkoholických nápojov boli Spojené štáty americké, ktoré odobrali viac ako štvrtinu celkového exportu vína a liehovín. "Američania konzumujú doma," povedal David Chatillon, prezident zväzu producentov šampanského.
      Francúzski exportéri alkoholických nápojov sú optimistickí aj v súvislosti s ázijským trhom, kde vlani ich tržby vzrástli o 5 % napriek prísnym obmedzenia spojeným s pandémiou ochorenia COVID-19, zvlášť v Číne. Po zrušení týchto opatrení sa dopyt "veľmi výrazne zotavil", povedal prezident FEVS César Giron.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down