01.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnotenie telesnej kondície gravidných bahníc - dôležitý nástroj správneho manažmentu výživy

Hodnotenie telesnej kondície by malo byť základným chovateľským nástrojom správneho manažmentu výživy bahníc. Nastávajúce obdobie v chove oviec je vo väčšine chovov charakteristické zasušením bahníc a prípravou na zimné kŕmne obdobie.

Často nie je ovciam zo strany chovateľa venovaná pozornosť v takej miere ako v čase laktácie, čo sa môže negatívne prejaviť v období bahnenia a odstavu jahniat.
Bahnice sú geneticky pomerne vysoko plodné a majú potenciál pre väčšie množstvo narodených a odchovaných jahniat. Tento potenciál je však veľakrát nevyužitý z dôvodu nedostatočného kondičného stavu bahnice v čase gravidity a pôrodu. Hodnotenie telesnej kondície by malo byť základným chovateľským nástrojom správneho manažmentu výživy bahníc. Takéto hodnotenie sa vykonáva pohmatom, pričom sa určuje úroveň osvalenia a hrúbky podkožného tuku v bedrovej oblasti (za posledným rebrom), na základe ktorého sa zviera zaraďuje do bodovej škály od 1 do 5 (1 je extrémne vychudnuté a 5 je výrazne pretučnené zviera).
Požiadavky bahníc na výživu sa v čase gravidity mierne líšia v závislosti od rastu a vývoja plodu, preto by sa kontrola kondičného stavu bahníc mala vykonávať v pravidelných intervaloch, aby chovateľ dokázal včas a adekvátne reagovať úpravou kŕmnej dávky. Na základe rozdielnych požiadaviek na výživu bahnice je možné graviditu rozdeliť na štyri obdobia.

Rast plodu počas prvého mesiaca gravidity je minimálny, preto nie sú požiadavky na výživu bahníc veľmi vysoké. Prežitie oplodneného vajíčka a jeho následná implantácia v maternici bahnice predstavujú kritické body tohto obdobia...

Viac sa dočítate v článku Ing. MARTINA JANÍČKA, PhD. z SPU v Nitre v Týždenníku Roľnícke noviny č. 40.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down