15.01.2019 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holandská vláda vyzvala agrosektor, aby sa pripravil aj na tvrdý brexit

Holandská vláda varovala domácich poľnohospodárov, ovocinárov a záhradníkov, aby sa čo najskôr pripravovali na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ, a vyhli sa tak nečakaným prekvapeniam po brexite. Uviedol v utorok spravodajský server DutchNews.nl.

Vláda vo svojom vyhlásení upozornila, že po brexite sa môže predĺžiť čakacia doba na hraniciach pre hraničné kontroly a agrosektor by sa mal pripraviť aj na zvýšené dane z dovozu. "Spolupráca má veľký význam pre holandský poľnohospodársky sektor, lebo treba zabezpečiť, že čerstvé výrobky, ako sú uhorky a rajčiny, sa dostanú k britským klientom čo najskôr aj po odchode Británie z EÚ," uvádza sa vo vládnom vyhlásení. Obzvlášť citlivé na dopady brexitu môže byť odvetvie dopravy, ktoré je priamo prepojené so záujmami agrovýrobcov.
Už vlani v novembri colná správa vyzvala spoločnosti, ktoré vyvážajú agroprodukty do Británie, aby vypracovali plán na zvládnutie nových regulačných nariadení.
DutchNews.nl pripomenul obavy britských odborníkov v oblasti potravinárskeho priemyslu, podľa ktorých paradajky z Holandska sú jedným z produktov, ktoré by mohli zmiznúť z regálov supermarketov v prípade, ak dôjde k takzvanému tvrdému brexitu, čiže odchodu Británie z Únie bez politickej dohody. Britský trh je hlavnou destináciou pre paradajky, papriky a uhorky vypestované na území Holandska.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down