22.08.2022 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holandskí pivovarníci protestujú proti zvýšeniu dane na sladené nápoje

Združenie holandských pivovarov protestuje proti návrhu vlády o tri percentá zvýšiť daň na sladené nápoje, pretože tento návrh sa vzťahuje aj na nealkoholické pivá. Informuje o tom spravodajca TASR.

Bývalý minister spravodlivosti Fred Teeven, ktorý je v súčasnosti predsedom pivovarskej stavovskej organizácie Združenie holandských pivovarov (Vereniging Nederlandse Brouwers), v rozhovore pre spravodajský internetový server NU.nl upozornil na skutočnosť, že výrobcovia piva sa po dlhé roky snažili vyrábať pivá s nízkym obsahom alkoholu a pivá bez alkoholu, aby znížili spotrebu alkoholu, a teraz sú za to trestaní.
      "Spočiatku bolo dôležité, aby ľudia pili menej alkoholu, teraz je problémom cukor. Vždy je tu niečo," uviedol Teeven.
      Vláda sa v rámci koaličnej dohody uzniesla na zvýšení dane na sladené nápoje s argumentom, že tieto nápoje sú nezdravé. Daň z nealkoholických nápojov, zavedená v Holandsku pred viac ako 50 rokmi, v praxi znamená, že v súčasnosti výrobcovia odvádzajú približne 3 eurocenty za plechovku, čo sa má zvýšiť na takmer 7 centov.
      Týka sa to kolových nápojov, ale aj ovocných štiav, limonád a minerálnych vôd, aj keď voda neobsahuje cukor.
      Kritici vládneho návrhu tvrdia, že táto daň nebola koncipovaná s ohľadom na zdravie občanov, ale s cieľom vyberať viac príjmov do štátnej pokladnice.
      Predaj nealkoholického piva zažíva v posledných rokoch u holandských pivovarníkov veľký nárast. Podľa informácií združenia pivovarov sa spotreba nealkoholického piva od roku 2010 zvýšila o 500 %. "Asi jedno z 15 vypitých pív je bezalkoholické," opísal situáciu Teeven.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down