10.12.2017 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holandsko oznámilo prípad vtáčej chrípky na hydinovej farme

Holandské ministerstvo poľnohospodárstva v piatok oznámilo, že na jednej hydinárskej farme vypukla vtáčia chrípka. Ide pravdepodobne o vysokopatogénny variant vírusu H5. Ten sa objavil v chovnej stanici kačíc v Biddinghuizene v severovýchodnej provincii Flevoland a všetkých 16.000 kačíc by malo byť usmrtených ešte v piatok.

Ministerstvo okamžite vyhlásilo v celej krajine povinnosť chovu sliepok v uzatvorených kurínoch. Úrady preverili štyri ďalšie chovné stanice v tesnej blízkosti farmy. V okruhu zhruba 10 kilometrov od dotknutej chovnej stanice úrady vyhlásili zákaz prevozu hydiny a vajec. V ochrannej zóne sa nachádza ďalších 23 hydinových fariem.
Holandsko naposledy zaznamenalo vtáčiu chrípku v zime 2016 a povinný chov v kurínoch zrušilo v apríli tohto roka. Vysokonebezpečný vírus H5N8 sa v Európe objavil zhruba pred rokom. V Nemecku úrady zaznamenali vypuknutie choroby v 92 chovných staniciach a ZOO, čo prestavuje najväčšiu zdokumentovanú sériu nákazy vtáčou chrípkou. V Európe bolo zasiahnutých 29 krajín.
S príchodom zimy sa opäť môže vyskytnúť väčší počet prípadov, keďže chladnejšie a vlhkejšie počasie predstavuje lepšie podmienky pre vírusy vtáčej chrípky. Odborníci radia chovateľom, aby zabránili kontaktu hydiny s divokožijúcimi vtákmi, dodržiavali hygienické pravidlá a sledovali možné symptómy choroby.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down