09.04.2024 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Horúce témy rezonujúce v chove ošípaných

Stále viac rôznych sektorov spoločnosti spochybňuje systémy intenzívnej produkcie ošípaných, pravdepodobne hlavne kvôli výraznému obmedzeniu pohybu týchto zvierat.

Tlak na takéto zmeny často pochádza od tých, ktorí nie sú zapojení priamo do diania v odvetví produkcie ošípaných a chovatelia často obhajujú svoje praktiky argumentom, že kritika má korene vo verejnej neznalosti poľnohospodárskych postupov.
Z výskumu verejnej mienky o poľnohospodárskych postupoch vyplýva, že na zosúladenie spoločenských hodnôt je najprv nutné, aby boli správne pochopené. Okrem porozumenia perspektívam tých, ktorí sú mimo odvetvia, je dôležité porozumieť i názorom ľudí vo vnútri, vrátane farmárov, odborníkov na výživu a ďalších účastníkov v hodnotovom reťazci (veterinári, akademici a vedci).

Zdravie ošípaných

Celosvetovo prebieha veľká diskusia o znížení závislosti od antibiotík v chovoch zvierat. Možno predpokladať, že do roku 2050 budú všetky chovy bez používania antibiotík, takže bude nutné chorobám skôr predchádzať, než ich liečiť. Bez chorôb nie je potrebné používať antibiotiká, vakcíny a žiadne injekcie. Nedávna dánska štúdia uviedla, že takmer polovica spotrebiteľov má záujem o podstatné zníženie používania antibiotík v produkcii prasiat. Tento názor rezonuje s rastúcimi obavami ohľadom antibiotickej rezistencie v mnohých krajinách, včítane Austrálie a Číny.
Diskusia sa tiež vedie o potrebe lepšej prevencie prepuknutia ochorení na farmách ošípaných. Je potrebné zabrániť tomu, aby sa vírusy šírili. Výskumy ukazujú, že farmári majú tendenciu zameriavať sa na otázky súvisiace so zdravím a produktivitou zvierat, v snahe zlepšiť efektivitu farmy.

Praktiky eutanázie

Pre zlepšenie postupov eutanázie na farmách sú potrebné účinnejšie metódy, iné než CO2 (oxid uhličitý) alebo hrubé zabitie. Preto sa prevádzajú výskumné práce na hodnotenie alternatívnych metód eutanázie na farme ošípaných, včítane strelných zbraní a usmrtenia elektrickým prúdom. Z hodnotenia postojov ošetrovateľov k včasnej eutanázii prasiat vyplýva, že školenia a skúsenosti sú kľúčové pre prevedenie humánnej eutanázie.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Jaroslava Smitala, Ph.D. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 16.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down