27.09.2018 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodárenie, kde zisk nie je prvoradý

Obec Žakovce leží na severovýchode Slovenska v okrese Kežmarok – medzi štyrmi národnými parkami – TANAP-om, Slovenským rajom, Pieninami a Nízkymi Tatrami. Podľa historických záznamov sú Žakovce najstaršou obcou na Spiši. Sídlo tu má dom sociálnych služieb a resocializačné zariadenie pre telesne postihnutých, osamelých rodičov, či ľudí na okraji spoločnosti a v núdzi. Byť sebestační je nepísané motto ich hospodárenia.

„Tu v podtatranskej oblasti hospodárime na 180 hektároch pôdy v katastroch obcí Žakovce, Ľubica a Spišský Štiavnik. Keďže cieľom nášho zariadenia je byť čo najviac sebestační, pestujeme obilniny, zemiaky, zeleninu, chováme hospodárske zvieratá. V podstate všetko, čo dopestujeme a dochováme ide v prvom rade na zabezpečenie našich potrieb,“ predstavil priority, v ktorých nie je na prvom mieste zisk, Ing. Róbert Rákoš, vedúci poľnohospodárskej výroby Inštitútu Krista Veľkňaza.

Na ornej pôde pestujú pšenicu ozimnú, jačmeň jarný, z krmovín ďatelinoviny a ďatelinotrávne miešanky, ďalej zemiaky a ľan. Zo špeciálnych druhov rastlín, ktoré boli cieľom našej návštevy, pestujú švédsku rýchlorastúcu vŕbu pre energetické využitie a pestrec mariánsky.

Podmienky sú určujúce

Podmienky pre prvovýrobu v nadmorskej výške 750 – 800 metrov sú vhodné najmä pre živočíšnu výrobu, hlavne chov hovädzieho dobytka a oviec. Podnebie je v tejto oblasti mierne so studenými zimami, pričom priemerná ročná teplota je 6,3 ºC, ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 600 až 650 milimetrov. Z pôdnych typov prevažujú stredne ťažké hlinité hnedozeme, nivné a lužné pôdy.

„Od začiatku jari tu pravidelne prší, čo sa prejavilo aj na porastoch. Máme pekné pšenice, jačmeň, zemiaky, aj sena bude dostatok. V posledných týždňoch je zrážok až toľko, že sa nemôžeme dostať na pole, napr. do zemiakov, nemôžeme ísť ani kosiť,“ zhodnotil vplyv počasia R. Rákoš, ktoré bolo v tomto roku v podtatranskej oblasti prajnejšie k pestovaným plodinám v porovnaní s ostatným územím Slovenska. Starosti mu robí vysoká kyslosť pôd najmä v lokalite Spišského Štiavnika, uvedomujúc si, že do pôdy treba investovať a obnovovať jej produkčné schopnosti. Druhým problémom je nadmerný výskyt zveri - jelenej, srnčej aj diviačej, ktorej je v okolitých lesoch viac než dosť, čo si odnášajú plodiny pestované na poliach v ich blízkosti.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down