30.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodárske hnojivá sú nenahraditeľným článkom kolobehu živín v poľnohospodárstve

Hospodárske hnojivá sú jedným z hlavných výrobných prostriedkov rastlinnej výroby získaným z vlastných zdrojov. Predstavujú významný zdroj organických látok a živín v pôde, čím kompenzujú jednostranné pôsobenie priemyselných hnojív a zvyšujú ich agrochemickú účinnosť. Sú nenahraditeľným článkom kolobehu živín v poľnohospodárstve.

Význam a vplyv organických hnojív stúpa s klesajúcou úrodnosťou pôdy. Hospodárske hnojivá udržujú pôdu v dobrej biologickej činnosti a zlepšujú jej úrodnosť. Účinok organických hnojív v porovnaní s priemyselnými hnojivami je oveľa všestrannejší. Priaznivo ovplyvňujú agrochemické, biochemické, fyzikálne a mikrobiálne procesy v pôde.

K hospodárskym hnojivám zaraďujeme:

  • maštaľný hnoj - exkrementy prežúvavcov a koní;
  • hydinový trus - exkrementy hydiny;
  • hnojovica - exkrementy zvierat z bezpodstielkových chovov, zvyšky krmiva, voda;
  • močovka - tekutý odtok z odkanalizovaných maštalí;
  • hnojovka - tekutina odtekajúca z uskladneného maštaľného hnoja (hnojiska);
  • zvyšková rastlinná fytomasa - pozberové zvyšky, mulč, zelené hnojenie a iné zvyšky rastlinného pôvodu vznikajúce v rastlinnej prvovýrobe bez ďalšej úpravy.

Exkrementy hospodárskych zvierat, ktoré predstavujú viac ako tri štvrtiny vyprodukovanej biomasy v živočíšnej výrobe, je potrebné v prvom rade využiť ako organické hnojivá. Predstavujú dôležitú a prirodzenú zložku kolobehu látok v prírode.
V minulosti sa objavili tendencie vynechať organické hnojivá z kolobehu látok a živín a nahradiť ich ľahšie manipulovateľnými hnojivami priemyselnými. Rastlinnou produkciou odčerpávané živiny z pôdy nie je možné z dlhodobého hľadiska nahrádzať len z priemyselných hnojív. Množstvo živín, ktoré sa zapája do kolobehu závisí od množstva dopestovanej produkcie, štruktúry pestovaných plodín, vonkajších podmienok a iných faktorov. Časť rastlinnej produkcie (organickej hmoty) odchádza z podniku predajom a časť slúži ako krmivo a podstielka.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 35.

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Už môj dedo hovoril, že dobré krmivo znamená dobré hnojivo. Takže aj preto dávame hovädziemu dobytku krmivo od https://www.energyshobby.sk/ pretože máme potom dostatok prírodného hnojivo, ktoré sa hodia do rastlinnej výroby a produkcie. 🙂 Ono sa občas fakt oplatí počúvať staré poľnohospodárov a roľníkov, ktorí vedia, čo robia a majú životné skúsenosti. Názory niektorých mladých pobláznených agronómov ma fakt dojímajú a pomerne rozčuľujú.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down