29.01.2019 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hračky prispievajú k lepšej pohode ošípaných

Európska legislatíva trvá na tom, že ošípané musia mať zaistený permanentný prístup k materiálom, ktoré im umožnia záujmové a manipulačné aktivity. V chovateľskej praxi sa vynorilo veľa predmetov, ktoré k tomu majú prispieť.

Ošípané musia mať stály prístup k dostatočnému množstvu pracovného materiálu, ktorý môžu žuť, prehľadávať a pohybovať s ním (konopné laná, drevo, piliny, hubový kompost, rašelina, suché krmivo). Použité môžu byť i hračky na žuvanie z plastu alebo gumy. Tieto materiály nesmú ohrozovať zdravie zvierat a v prípade potreby musia byť nahradené a umiestnené tak, aby zvieratá mohli s nimi pomocou rypáku pohybovať. Reťaze môžu byť použité na doplnkové zamestnanie alebo k upevneniu uvedených materiálov.
Ako pracovný materiál sú nevhodné predmety, ktoré sa rýchlo znečistia, ako napríklad pneumatiky ležiace na podlahe, novinové útržky či loptičky. Porušenia týchto popísaných nariadení o pracovných materiáloch sú CC relevantné (Cross Compliance - krížové plnenie - systém, pri ktorom farmári musia dodržiavať prísne pravidlá pre ochranu životného prostredia, prírodných zdrojov a pre ochranu a zdravie ľudí, rastlín a zvierat, aby dostali priame platby v plnej výške). Porušenia zistené pri kontrolách na mieste môžu viesť k výraznému kráteniu jednotnej platby.
V praxi existuje veľa možností ako zamestnať ošípané.

Viac sa dočítate v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 5.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down