25.07.2022 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrušovský lepník má od pondelka v EÚ chránené zemepisné označenie

Európska komisia (EK) v pondelok schválila nové chránené zemepisné označenie (CHZO) zo Slovenska. Schválila ho pre "hrušovský lepník", ktorý sa vyrába v Banskobystrickom kraji, informuje spravodajca TASR.

Ide o okrúhly alebo polmesiacový koláč s priemerom 25 – 35 centimetrov, pripravený z kysnutého cesta zmiešaného s chlebovým cestom a zemiakmi, ktorý môže byť plnený alebo obložený a upečený v kamennej peci.
      Hrušovský lepník je rôznych druhov, môže byť slaný a plnený cesnakom alebo plnený kyslou kapustou, sladký a plnený lekvárom alebo poliaty zmesou tvarohu a zemiakov.
      Vyrába sa v Banskobystrickom kraji. Pri príprave hrušovského lepníka je príprava cesta a plnky výlučne ručná. Charakteristickú vôňu a chuť získava hrušovský lepník prípravou kysnutého cesta a plnky a počas pečenia v kamennej peci.
      Komisia pripomenula, že nové označenie špecificky slovenskej potraviny sa pridá do zoznamu 1588 už chránených poľnohospodárskych produktov z členských krajín EÚ a 27 doterajším chráneným produktom zo Slovenska. V roku 2022 Slovensko podalo žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu aj pre Bardejovský med/Med z Bardejova a pre Tokajské víno zo slovenskej oblasti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down