10.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hry teliat napovedia veľa o ich zdraví a pohode

Pozorovaním hrajúcich sa teliat sa možno dozvedieť veľa o zdraví, pohode a welfare teliat v podmienkach ich ustajnenia.

Často prehliadaným a zabúdaným, napriek tomu však veľmi dôležitým indikátorom zdravia a pohody teliat je sledovanie ich etologických prejavov. Teľatá majú dva druhy „hravého“ správania: lokomočné a sociálne. Lokomočné prejavy zahŕňajú beh, klus, cval, vyhadzovanie a kopanie bez interakcie medzi ostatnými teľatami, a to najmä vtedy, ak sú ustajnené individuálne. Hoci teľatá nemajú pri takomto ustajnení priamy kontakt, často môžeme tieto lokomočné prejavy pozorovať paralelne prevádzané pri viacerých teľatách súčasne.
Sociálne hry môžu teľatá prevádzkovať, ak sú ustajnené skupinovo. Medzi sociálne hry zahŕňame všetky aspekty pohybových hier v dvojiciach alebo skupinách doplnené o strkanie a štuchanie sa hlavou. Niektorí etológovia do týchto hier zahrňujú i váľanie sa v podstielke, strkanie do hradenia koterca, trasenie hlavou, skoky, pády a ďalšie pohybové prejavy.
Hry sú považované za prejav dobrých životných podmienok, pretože teľatá majú motiváciu hrať sa iba vtedy, keď sú naplnené ich základné potreby a majú dostatok ďalšej energie. Základné potreby teliat zahŕňajú výživu, priestor na odpočinok a neprítomnosť bolesti či choroby. Štúdie ukazujú, že pri lepšej úrovni výživy sa teľatá hrajú viac. Naopak, pri horšej úrovni výživy sa hravé prejavy teliat vytrácajú. Počas choroby miznú úplne, teľatá pravdepodobne šetria energetickými rezervami a prejavy obmedzujú na pohyb, ktorý je nevyhnutný na ich prežitie. Keďže hravé správanie sa vyskytuje iba pri dobrom zdravotnom stave, môže byť  jeho absencia prvým príznakom zdravotnej nepohody teliat. Denné sledovanie bežného šantenia teliat sa tak môže pre „cvičené oko“ stať nástrojom k prvotnému odhaleniu zdravotných komplikácií a tým i včasnejšiemu zahájeniu liečby.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 6.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down