06.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hustosiate obilniny sú pozbierané na 97 %

Hustosiate obilniny sú aktuálne pozbierané na 97 %. Najviac nepozbieraných plodín je na severovýchode krajiny. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Dôvodom je podľa neho mimoriadne daždivé počasie, ktoré v posledných dňoch potrápilo pestovateľov. Úplne opačný problém riešia poľnohospodári na juhu Slovenska. Ak v najbližších dňoch výraznejšie nezaprší, budú mať problém.
Upozornil, že na juhu Slovenska hodnotia tohtoročnú žatvu z dlhodobého hľadiska ako priemernú. V porovnaní s minulým rokom sú výnosy približne o 10 až 20 % nižšie. Veľmi dobré boli najmä úrody pšenice. Aktuálne je už v regióne Komárno zasiata aj repka, chýba však dostatočná vlaha.
"Ak v najbližších dňoch dôkladne nezaprší, poľnohospodári budú musieť vyorávať repku a nahrádzať ju inou plodinou," vysvetľuje predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Komárno Alexander Pastorek.
Na severe Slovenska bola podľa Korpáša tento rok žatva "biedna". Kto na Orave zasial jačmeň a ovos, má dnes zrejme historicky najnižšie úrody. Oziminy sú na tom o čosi lepšie, ale úroda je nižšia ako boli tunajší poľnohospodári zvyknutí v predošlých rokoch.
Poznamenal, že východ Slovenska v posledných dňoch sužovali dažde, ukončenie žatvy sa tak na niektorých miestach ešte oddialilo. S výnosmi nie sú podľa neho pestovatelia zvlášť spokojní.
Korpáš dodal, že v okrese Humenné nemôžu pestovatelia pre premočenú pôdu vysiať repku, ktorá už mala byť v zemi. Viac ako počasie však trápi poľnohospodárov poľovná zver.
"Zver mi zničila tretinu tohtoročnej úrody repky. V našom regióne môžeme sledovať stáda aj 70 kusov na jednom hone. Stavy zveri aj naďalej stúpajú a nič sa nerieši," priblížil pestovateľ z Kamenice nad Cirochou a predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Humenné Ladislav Lukáč.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down