S priebehom žatvy sú zatiaľ poľnohospodári spokojní, pre médiá to dnes na brífingu v Poprade potvrdil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.
POPRAD. "Nie je ani vidieť také extrémy, ktoré sme na začiatku očakávali. Veľkú časť žatvy už máme za sebou, k dispozícii sú už aj nejaké predbežné výsledky, ktoré hovoria, že v oblasti hustosiatych obilnín to bude vcelku dobré. Čo sa týka jesenných plodín, tam bude situácia trochu zložitejšia, hlavne pri kukurici a cukrovej repe, pokiaľ nebude dostatočne pršať, výnosy by boli asi podstatne nižšie a môžeme očakávať aj 20–30-percentné úbytky v porovnaní s minulým rokom," uviedol Jahnátek.
Pšenica bola osiata na výmere viac ako 379.000 hektárov (ha), po žatve je už niečo viac ako 95 % s priemerným výnosom 5,49 tony na hektár. Napr. raž poľnohospodári osiali na ploche približne 12.000 ha, 91,4 % už majú zožatých s priemerným výnosom 3,56 tony na hektár. Jačmeň, jarný aj jesenný, bol osiaty na ploche viac ako 140.600 ha, pričom cez 96 % je už zožatých s výnosom 4,32 tony na hektár. Ovos je taktiež na 90 % zožatý a tu je výnos 3,15 tony na hektár. "Keď si vezmeme hustosiate obilniny ako také, máme viac ako 86 % pod strechou, čo je veľmi dobré. Z tej celkovej výmery 562.555 ha, ktoré boli pre tento rok osiate, máme priemerný výnos 4,96 tony na hektár. Čo sa týka repky, tam je trošku nižší ten priemerný výnos, je na úrovni 2,59 tony na hektár," doplnil Jahnátek.
Poľnohospodári sú však aj napriek dobrej úrode podľa ministra rukojemníkmi obchodníkov, nie sú sektorom, ktorý vie úplne spotrebovať vlastnú produkciu a obchodníci sa správajú trhovo za každých okolností. Čím je vyššia úroda, tým sú nižšie výkupné ceny, čím je nižšia úroda, tým je výkupná cena vyššia. "Klasický prípad bol v roku 2012, kedy bola úroda až skoro o 30 % nižšie ako dlhodobé priemery, ale výkupné ceny boli takmer o 100 eur vyššie v niektorých komoditách, ako boli bežne. Minulý rok, ktorý bol mimoriadne úrodný, zase priemerné výkupné ceny klesli tak dole, že v konečnom dôsledku poľnohospodári zarobili skoro to isté. Dúfam, že aspoň tento rok dokážu vykontrahovať lepšie ceny, aj preto si mnohí poľnohospodári zatiaľ držia produkciu na skladoch a čakajú na výhodnejšie podmienky, lebo obyčajne po žatve sú tie ceny najnižšie," doplnil minister.
(tasr)