02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hydinárskym farmám na Slovensku podpora eurofondov chýba

Slovensku chýba zapojenie hydinárskych fariem do systému podpôr z Európskej únie. Ako povedal pre TASR riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár, chov nie je vôbec podporovaný priamymi platbami z eurofondov preto, lebo hydinárske farmy sú úzko špecializované na chov hydiny, nepodnikajú na pôde a podpory sú viazané iba na ornú pôdu. Vyplácajú sa na vybrané druhy hospodárskych zvierat. Hydinárov ťaží tiež daňová politika štátu.

"V niektorých krajinách EÚ sú poľnohospodári zaťažení podstatne nižšou sadzbou dane ako iné hospodárske sektory, prípadne majú výrazné daňové a odvodové úľavy, čím je poľnohospodárska výroba štátom nepriamo dotovaná. Pre nás to znamená pokles konkurencieschopnosti na voľnom trhu EÚ a vyššie výrobné náklady," podčiarkol Molnár.
Únia navrhuje zvýšiť kontroly nad nezákonným predajom a neoznačenej hydiny pochybného pôvodu. Chce presadzovať spotrebu domácich potravín v štátnej správe, samospráve a zariadeniach školského stravovania. Oživeniu chovu hospodárskych zvierat na Slovensku by podľa Molnára pomohla väčšia podpora aj zo strany spotrebiteľov.
"Spotrebitelia by mali byť motivovaní, aby začali viac dôverovať slovenským potravinám a slovenskej hydine a orientovať sa na ich nákup. Iba tak je možné zvýšiť podiel slovenských potravín a slovenskej hydiny na pultoch v obchodoch. Chovatelia dokážu zachovať vysokú kvalitu a zdravotnú bezpečnosť vyrábaných potravín," ubezpečil. Za veľký problém pokladá aj dotačnú politiku Európskej únie. "Napríklad v Česku je podpora z fondov EÚ dvakrát vyššia a v Rakúsku dokonca štyrikrát vyššia, než u nás. Vo vzťahu k výrobcom z týchto krajín sme v značnej nevýhode," skonštatoval šéf Únie hydinárov.
Sektor spracovania hydiny zamestnáva 1316 ľudí. Počet zamestnancov, ktorí sa živia chovom aj spracovaním hydiny, neustále klesá. Dôvodom podľa únie je zánik fariem na chov hydiny a spracovateľov hydiny počas posledných 15 rokov. Vzniká aj problém so získavaním nových zamestnancov a najmä zamestnancov s požadovaným vzdelaním a zručnosťami potrebnými pre chov a spracovanie hydiny.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down