14.12.2016 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Iba správne urobené očkovanie je úspešné

Choroby ošípaných sú nebezpečným fenoménom, ktorý významne ovplyvňuje úžitkovosť, resp. ekonomiku ich produkcie, zvlášť v období globalizácie sveta (bezbariérová prestupnosť hraníc, voľný pohyb ľudí, zvierat), pokračujúcich koncentrácií a špecializácií chovov, tvorby nových genotypov (vyššia produkcia, náchylnosť).

Zaiste k tomu prispeli aj nové choroby, ako bol PRRS (reprodukčný a respiračný syndróm ošípaných), ktoré ukázali vysokú zraniteľnosť nielen jednotlivých kooperácií fariem prostredníctvom toku prasiat, ale i celých častí chovateľskej pyramídy. Dnes sa biologická bezpečnosť stala, vedľa snahy o trvalé zvyšovanie parametrov produkcie, jedným z hlavných úloh chovateľov, ktoré majú zaistiť ekonomický profit a tým i budúcnosť odvetvia.
Chovatelia ošípaných by si mali uvedomiť, že ich farmy nie sú vo svete izolované. Hustota fariem v niektorých krajinách je veľmi vysoká, takže minimálne vzdialenosti medzi nimi umožňujú prenos vírusu aerosolom po smere vetra. Na zozname ďalších patogénov, ktoré hrozia chovom ošípaných pri nedostatočnom alebo neodpovedajúcom dodržiavaní požiadaviek na biologickú bezpečnosť sú niektoré vírusy, ktoré vyvolávajú infekcie v subtropických pásmach. Globálne otepľovanie prináša nové hrozby, ktoré sa neobídu bez zvyšovania nárokov na biologickú bezpečnosť moderných, ale tiež tradičných fariem. Opatrenia smerujúce k ich maximálnej eliminácii spočívajú v tvorbe optimálneho prostredia a zoohygieny, čo je predmetom práce zootechnika a liečbe - práce veterinárneho lekára. Dôležité sú očkovania prasiatok. Očkovania sú však úspešné len vtedy, ak sú správne prevedené.

V ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 50 ponúkame 10 praktických tipov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down