20.02.2018 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Infekčná anémia koní

Dňa 12. februára bolo laboratórnym vyšetrením potvrdené tretie ohnisko infekčnej anémie koní na Slovensku od roku 2016 a prvé ohnisko infekčnej anémie koní na Slovensku v roku 2018.

Choroba bola diagnostikovaná u jedného koňa súkromného chovateľa v obci Jelšovec, okres Lučenec. Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) Bratislava a Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Lučenec bezodkladne prijali nevyhnutné opatrenia na zabránenie šírenia infekčnej anémie koní na Slovensku. Opatrenia zahŕňajú dočasný zákaz pretekov a zvodov koní v 10 km pásme od ohniska choroby, klinické vyšetrenie všetkých koní v 10 km pásme od ohniska choroby, ako aj odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie infekčnej anémie koní (EIA).
V tejto súvislosti regionálne správy žiadajú o dôsledné dodržiavanie plnenia plánu veterinárnej prevencie a ochrany štátneho územia SR na rok 2018 (VPO 2018), podľa ktorej musia byť všetky kone, somáre a ich krížence staršie ako 6 mesiacov každé tri roky vyšetrené na EIA. Súčasne upozorňujú, že vyšetrenia, ktoré spadajú pod VPO 2018, musia byť vykonané v štátnych akreditovaných laboratóriách – v štátnych veterinárnych ústavoch vo Zvolene, Bratislave, poprípade v Dolnom Kubíne (vyšetrenia zo súkromných laboratórií nie sú akceptovateľné). Úkon spadá v rámci VPO 2018 do povinných diagnostických akcii, hradených chovateľom.
Kontrolou boli v tejto oblasti zistené značné nedostatky. Sú medzi chovateľmi koní aj takí, ktorí ešte nemajú zaregistrovanú ani farmu, ani kone. Chovatelia by sa mali dôsledne plniť povinností a tí, ktorí ešte nemajú požadované vyšetrenia svojich koní, by mali čo v najkratšom čase osloviť príslušných súkromných veterinárnych lekárov, ktorí následne odber krvi, ako aj odoslanie vzorky do štátneho veterinárneho ústavu zabezpečia, aby regionálne veterinárne a potravinové správy nemuseli v budúcnosti pristupovať k sankčným postihom pre neplnenie si povinností.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down