10.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inflácia v Číne vzrástla nad očakávania, vyskočili najmä ceny potravín

Spotrebiteľské ceny v Číne vzrástli v januári medziročne o vyše 5 %. V porovnaní s decembrom tak zrýchlili tempo rastu a prekonali aj očakávania trhov. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje čínskeho štatistického úradu.

Medziročná miera inflácie dosiahla v januári 5,4 % oproti 4,5-percentnej úrovni v poslednom mesiaci minulého roka. Analytici očakávali, že inflácia v januári zrýchli na 4,9 %.
Pod výraznejší než očakávaný rast cien sa podľa CNBC podpísal rast cien potravín. Tie vzrástli v januári o 20,6 %.
Dôvodom bolo prudké zvýšenie cien bravčového mäsa, čo je dôsledok epidémie afrického moru ošípaných v Číne. Ceny bravčového mäsa vzrástli oproti januáru minulého roka až o 116 %. V decembri medziročný rast cien bravčového dosiahol 97 %.
K zrýchleniu rastu cien bravčového mäsa prispeli najmä oslavy lunárneho Nového roka, ktorý sa v Číne tento rok začal 24. januára. Bravčové mäso patrí k základným potravinám v čínskom jedálničku a pred sviatkami dopyt po ňom prudko rastie.
Podiel na zvýšení cien mal však aj nástup nového koronavírusu, ktorý po zavedení obmedzení v doprave zo strany čínskej vlády zasiahol do zásobovania obchodov, uviedol ekonóm zo spoločnosti Capital Economics Julian Evans-Pritchard. "Zdá sa, že kombinácia narušenia dodávok a skupovania potravín obyvateľmi v dôsledku šírenia koronavírusu udržala ceny potravín na vysokej úrovni aj po skončení osláv lunárneho Nového roka, zatiaľ čo za normálnych okolností po sviatkoch klesajú," povedal Evans-Pritchard.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down