09.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovácie pre prax

Zo štyroch hybridných odrôd a z rovnakého počtu línií si budú môcť pestovatelia v nadchádzajúcej sezóne vyberať z ponuky osív repky olejnej ozimnej spoločnosti Limagrain, ktorá sa na dni poľa zamerala na predstavenie svojich troch noviniek a dvoch nosných hybridov.

V predpremiére predstavila novinky Astronom, Arizona a Alexander.  Astronom je stredne skorý hybrid zaregistrovaný na Slovensku v roku 2014 po dvoch rokoch skúšania. Vyznačuje sa vysokou úrodou, dobrým zdravotným stavom, zvýšenou odolnosťou voči fómovej hnilobe a praskaniu šešúľ. Charakteristický je hlavne veľkým počtom šešúľ v prepočte na 1 m2. Podľa Ing. Juraja Drgoňu, zástupcu spoločnosti, je vhodný hlavne do intenzívnejších podmienok pestovania.

Podobne ako Astronom, aj druhá novinka hybrid Arizona, bol registrovaný na Slovensku. K jeho charakteristike patrí dobrá úroda, odolnosť voči fómovej hnilobe a praskaniu šešúľ.

K nosným hybridom spoločnosti patria hybridy Arsenal a Artoga. „Artoga patrí k najpestovanejším odrodám na Slovensku celkovo. Túto suverenitu si vyslúžila hlavne na základe dobrých pestovateľských skúseností v praxi. Podobné ambície začína napĺňať aj novinka z minulého roku hybrid Arsenal,“ prezradil J. Drgoňa, ktorý sa tiež rozhovoril o základných rozdieloch a odporúčaniach v pestovaní týchto dvoch ťahúňov spoločnosti.

Obe odrody sú podľa neho vhodné do všetkých podmienok pestovania na Slovensku a pre každého pestovateľa poskytnú maximálnu spokojnosť pri dosahovaných úrodách. V prípade Arsenalu vyzdvihol jeho úrodnosť, skorosť, omnoho razantnejší vývoj na jeseň a na jar, odolnosť voči fómovej hnilobe a odolnosť voči praskaniu šešúľ. U Artogy zas veľmi dobrú odolnosť voči sklerotínii.

Všetky ponúkané osivá hybridných odrôd LG ponúkajú v sebe šľachtením  geneticky danú vyššiu odolnosť voči praskaniu šešúľ. Pre pestovateľa to znamená hlavne istotu úrody, ktorú v maximálnej možnej miere môže zozbierať z poľa. Úrodné odrody pre každého pestovateľa repky bolo aj hlavným nosným motívom expozície spoločnosti Limagrain na dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down