Inovatívne výrobky v živočíšnej výrobe

Na svetovom veľtrhu EuroTier, ktorý sa konal od 15. do 18. novembra v Hannoveri, bolo v súťaži o najlepšie inovatívne výrobky v rámci živočíšnej výroby, okrem zlatých meadilí (o ktorých sme písali v predošlom čísle Roľníckych novín), udelených aj 21 strieborných medailí a tiež odovzdané ceny Innovation Award za pokrokové výrobky či riešenia.

Cenu Innovation Awards získala holandská spoločnosť Trioliet za nový rezací systém pre automatické kŕmenie Triomatic T40 New Edition. Rozhodujúcimi faktormi bola úspora energie, práce a nákladov, ktoré môžu byť s týmto systémom dosiahnuté.
Nový rezací systém oddeľuje krmivo veľmi presne, a to pri zachovaní jeho štruktúry. Okrem toho má nízke náklady na energiu a údržbu. Vďaka zjednodušeniu technického riešenia môže byť priemerná spotreba znížená až o 50 %. Systém od Triolietu vyžaduje iba 0,5 – 1 kWh na jedno naloženie. Náklady na údržbu sú v porovnaní s predchádzajúcim systémom podstatne nižšie. Diskové rezacie nože bez problémov oddelia krmivo z bloku siláže alebo z balíka pri zachovaní štruktúry krmiva. Povrch rezu zostáva pevný, neporušený a nevykazuje žiadne druhotné kvasenie. Firma Trioliet vybavila kŕmny systém novým zariadením, dvomi ozubenými rotačnými kotúčmi, ktoré aktívne odrezávajú hmotu z bloku. Tým sa zaistí, že dochádza k minimálnemu narušovaniu siláží a teda i minimálnemu zahrievaniu a stratám na živinách. Systém navyše do značnej miery udržuje štruktúru krmiva pri odrezávaní a minimalizuje jeho uvolňovanie, ktoré sa v danom okamihu neskŕmi a zostane v zásobníku s presnosťou na 2 kg. Triomatic T40 predchádza potenciálnemu zahrievaniu silážnej hmoty kvôli zlej manupulácii pri odbere, kedy sa bloky siláží príliš rozrušia a ku krmivu sa tak dostane vzduch. Narezané bloky objemového krmiva sa zakladajú do zásobníka na niekoľko dní a postupne sa odoberajú.

Pohodlné ležanie

Nemecká firma Gummiwerk Kraiburg Elastik GmbH & Co. vyrába matrace do boxových ležovísk, rohože do pohybových chodieb alebo na rošty pre dobytok, kone i ošípané. Rohože Tarsa do boxových ležovísk pre dojnice sa od bežných gumových rohoží líšia z hľadiska výberu materiálu, dizajnu a konštrukcie. Skladajú sa z troch vrstiev vyrobených z rôznych pryžových zmesí a peny a majú zóny s rôznym stupňom mäkkosti. Zvlášť dôležitou novinkou je komplexne prepracovaná tarzálna zóna (tarza – priehlavok) v zadnej tretine matracov pre kravy. Táto zóna je vytvorená z pologuľovitých dutých segmentov z vysoko kvalitnej čistej pryže s cieľom dosiahnúť vynikajúcu pružnosť a ohybnosť. Materiál je špeciálne navrhnutý tak, aby mal trvanlivosť. Jedinečná štruktúra matraca a vzhľad navyše umožňujú udržať dostatočné množstvo podstielky v tarsálnej zóne, ktorá sa tak dobre udržuje v suchu. Kravy môžu odpočívať s minimálnym tlakom na tarsálne kĺby a pritom žliabky medzi pologuľovitými segmentami zaisťujú vetranie. Zaisťujú komfort i dlhú trvanlivost, rovnako ako zníženie tlaku na tarsálne kĺby dojníc. Firma za výrobok získala striebornú medailu.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 50.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *