05.03.2014 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inšpektori v Česku zastavili vlani výrobu a predaj vyše 15.000 výrobkov

Najspornejšími druhmi medzi kontrolovanými potravinami sú med, instantné výrobky a sladkosti. Česká televízia na svojej internetovej stránke uviedla, že Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (ŠPPI) udelila vlani pokuty za 64 miliónov Kč (2,26 milióna eur). Najčastejšie ich vypisovala za chyby vo výrobe, skladovanie alebo porušovania podmienok ich predaja v obchodoch. Vo vyše 15.000 prípadoch zakázali inšpektori predaj alebo výrobu potravinárskeho tovaru.

A ŠPPI si v Česku nenecháva poznatky len pre seba. Na Facebooku je už 18 mesiacov stránka Potraviny na pranieri (Potraviny na pranýři) a doteraz ju navštívilo vyše 2,5 milióna ľudí. Minulý mesiac na nej pribudlo 32 nových výstrah.
Medzi sladkosťami je sporným sortimentom čokoláda. Vlani našla inšpekcia v nej nedostatky v troch štvrtinách kontrolovaných vzoriek. Majiteľka IF Café Iveta Farkašová povedala, že správna čokoláda by sa nemala lesknúť. Horká čokoláda by sa mala do minúty v ústach rozpustiť.
Podľa informácií ČT v klasických supermarketoch si však ľudia kvalitnú čokoládu zvyčajne nekúpia. Jej výrobcovia vo väčšine prípadov jej kvalitu zanedbávajú.
Med je podľa riaditeľa ŠPPI Martina Klanicu klasickým prípadom komodity, ktorá sa masívne falšuje.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down