19.10.2020 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inšpektori v júli a auguste 2020 vykonali 97 kontrol vína

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR vykonala v júli a auguste 97 kontrol v zmysle zákona o vinohradníctve a vinárstve, z toho 8 kontrol vo výrobe, 34 kontrol v maloobchodných predajniach sudových vín, 23 kontrol v maloobchodných predajniach, vo veľkoobchodných skladoch 2 kontroly, 8 kontrol v zariadeniach spoločného stravovania. Zároveň vykonali inšpektori 22 kontrol pri dovoze vína z tretích krajín.

Ako ďalej informovala ŠVPS, vo vínach hodnotených na mieste pri kontrole dovozových vín z tretích krajín sa zistili nedostatky hlavne v označovaní spotrebiteľských balení.
V sledovanom období pri kontrole v obchodnej sieti sa podľa veterinárov zistili nedostatky hlavne u zahraničných vín v kvalite. V senzorických znakoch nevyhovovali maďarské vína v kategóriách chráneného zemepisného označenia a chráneného označenia pôvodu. "V kvalite v senzorických znakoch (vôňa a chuť) bola zistená porušenosť hlavne po oxidácii, nežiaducom mikrobiálnom rozklade," spresnila ŠVPS SR.
Inšpektori sa podľa správy zamerali aj na predaj burčiakov. Tento rok bol termín predaja burčiaku stanovený na 15. augusta. "Od stanoveného dátumu predaja do konca augusta bolo celkom vykonaných 14 kontrol. Kontroly sa pri predaji zamerali na vysledovateľnosť pôvodu a výrobcu, označovanie a senzorickú kvalitu burčiaku. V sledovanom období sa predaj len rozbiehal kvôli neskoršiemu vyzrievaniu hrozna ako po minulé roky. Celkovo bolo skontrolovaných 17 vzoriek burčiakov bez zistených nedostatkov," priblížila veterinárna správa.
"Vína so zistenými nedostatkami sú riešené v rámci správneho konania. Za uvedené nedostatky sú začaté správne konania, vína sú stiahnuté z predaja a bude uložený sankčný postih," dodala ŠVPS.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down