15.12.2022 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inteligentné technológie: Precízny chov zvierat

Vzhľadom na nižšie marže a celosvetovo rastúci dopyt po mliečnych výrobkoch, smeruje dnešný mliekarenský priemysel k farmám s väčšími a vysokovýkonnými stádami. Znamená to nielen zložitejšie operácie, ale aj zvýšenú kontrolu širokej škály environmentálnych a sociálno-kultúrnych problémov (problémy s odpadom z hnoja a jeho vplyv na kvalitu pôdy, vody a ovzdušia, obavy z emisií skleníkových plynov či obavy z využívania antibiotík).

Pre manažérov fariem to nie sú len nízke ceny mlieka a vysoké náklady na krmivo, ktoré im spôsobujú bolesti hlavy. Dnešná situácia je náročná na úplne novej úrovni a vyžaduje si nové zručnosti spolu s novými úrovňami efektívnosti. V snahe splniť túto výzvu - zvládnuť zložitosť, udržať ziskovosť svojich operácií a splniť rastúci zoznam požiadaviek a potrieb - sa farmári obracajú na inteligentné technológie.

Precízny chov zvierat (PCHZ) je definovaný ako „individuálna starostlivosť o zvieratá prostredníctvom nepretržitého monitorovania zdravia, dobrých životných podmienok, produkcie/reprodukcie a vplyvu na životné prostredie“.

Jeho cieľom je dosiahnuť produktívnejšie, efektívnejšie a udržateľnejšie farmárske operácie založené na efektívnom využívaní digitálnych technológií. Zahŕňa kombinovanú aplikáciu jedného alebo viacerých nástrojov v integrovaných systémoch, čo umožnil technologický vývoj za posledných 20 rokov v oblastiach, ako sú informačné a komunikačné technológie, internet, jeho dostupnosť a bezdrôtové komunikačné siete.

Viac sa dočítate v príspevku doc. Ing. MÁRIE CHRENKOVEJ, CSc. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 51.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down