22.11.2016 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzívne v extenzívnych podmienkach

Oravský región na severe Slovenska patrí medzi tie oblasti, kde sa pre drsnejšie prírodné podmienky poľnohospodári venujú viac živočíšnej výrobe. A aj napriek tomu, že je dlhodobo stratová, funguje tam niekoľko družstiev, ktoré chovajú 200- až 400-kusové stáda dojníc a zaoberajú sa produkciou mlieka.

„Na Orave, na rozdiel od Kysúc či okolia Žiliny, kde už dojnice prakticky nikto nechová, vyrába mlieko 25 podnikov. V jeho troch okresoch - Tvrdošín, Dolný Kubín i Námestovo - je v kontrole úžitkovosti zapojených okolo 6 500 dojníc, ktoré ročne vyprodukujú zhruba 35 miliónov litrov mlieka. Mnohé z týchto chovov dosahujú úžitkovosť 7 000 l mlieka i viac a sú na veľmi dobrej ceste v dosahovaných ukazovateľoch,“ uviedol na začiatku nášho stretnutia Ing. Tomáš Lúchava, sympatický predseda Oravskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (OPPK) Dolný Kubín a tiež predseda Podielnického roľnícko-obchodného družstva (PROD) v Bobrove, ktoré sme prednedávnom navštívili.

Bobrovské družstvo je príkladom toho, že aj na Orave sa dá hospodáriť efektívne, samozrejme po započítaní poskytnutých dotácií. Stavilo na intenzifikáciu a diverzifikáciu výroby, pričom sa snaží udržiavať v rovnováhe rastlinnú so živočíšnou výrobou. Hoci tu neraz museli začať odznova, na dojnice nezanevreli.

Celú reportáž si môžete prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 47.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down