14.02.2017 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Islanďania patria k najdôležitejším rybárom Európy

Na túto skutočnosť upozorňuje Icelandic Times č. 5 z roku 2016, osobitne vo svojom článku Island: Die wichtigste Fischernation Europas. Podľa neho je Island krajina, ktorá disponuje moderným, schopným rybným priemyslom, ktorého základom je ochrana morského ekosystému a regulovaný rybolov.

Rybárstvo patrí k najsilnejším hospodárskym odvetviam Islandu, významne sa podieľa na hrubom domácom produkte a príjmoch z exportu. Island je malá krajina, má len 330-tisíc obyvateľov. Dosahuje ale vedúce postavenie v Európe vo veciach rybárstva. V posledných rokoch má svetovú úroveň tiež v námorných technológiách a v exporte rybných produktov. Dôležitosť rýb pre Islanďanov nemôže nikto poprieť. Celé stáročia boli chrbtovou osou národa ako potravina a ryba bola tiež hlavným exportným artiklom. Podľa historických prameňov sa datuje prvý export rýb z Islandu už od 12. storočia. Odvtedy v ňom získal tento ostrov bohaté skúsenosti.

Rybárstvo patrí k hlavným pilierom islandského hospodárstva. Podľa štatistických údajov, v roku 2013 vylovili lode Islandu 1 362 790 ton rýb. Týmto úlovkom sa zaradil na druhé miesto v Európe za Nórskom, ktoré bolo prvé. Rybný priemysel je kľúčovým pre spracovanie výlovu rýb na Islande. Zamestnaných je v ňom 9-tisíc ľudí alebo 5,3 % pracujúcich v krajine. Nepriamo v ňom môže byť zamestnaných až 25 % pracujúcich v krajine. Rybný priemysel sa podieľa 11 % na celkom hrubom domácom produkte Islandu. V roku 2012 dosiahol export s morskými produktami na Islande 269 miliárd islandských korún (1,7 miliardy eur).

V porovnaní s predchádzajúcich rokom došlo v tomto roku k jeho zvýšeniu o 6,8 %. Najviac sa vyviezlo v roku 2012, 749-tisíc ton rýb.  V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa vyviezlo o 11,4 % ton viac rýb. Zmrazené ryby tvorili 53 % z celkového množstva exportu. Objem morských produktov na celkovom exporte Islandu bol 42 %. Islandská oblasť lovu rýb zaberá obdivuhodný rozsah – 760-tisíc štvorcových kilometrov - je zhruba sedemkrát väčšia ako samotný Island. Nachádza sa na severe Atlantického oceána a je mimoriadne bohatá na ryby, osobitne na tresku. Racionálny prístup k rybárstvu je v popredí záujmu na Islande. V krajine sa preto vytvoril zodpovedajúci manažment systém, ktorý bazíruje na extenzívnom výskume výskytu rýb, podmorských ekosystémov a určení kvót rýb na lov. Pre tento výskum bol zriadený špeciálny výskumný ústav. Okrem toho je lov rýb kontrolovaný rybným úradom. Ten vedie rybárov k zodpovednému prístupu k lovu rýb. Rybárska flotila a spracovateľský priemysel je vybavený najmodernejšou technológiou.
Ing. PETER DRÁČ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down