23.04.2020 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

J. Karahuta: PVV v oblasti pôdohospodárstva je prienikom koaličných strán

Programové vyhlásenie vlády (PVV) v oblasti pôdohospodárstva je prienikom programov všetkých koaličných strán, na jeho obsahu sa jednoznačne zhodli. Cieľom je potravinová sebestačnosť, ale aj podpora malých a stredných fariem, či transparentnosť. Uviedol to vo štvrtok počas rozpravy v Národnej rade (NR) SR poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta.

"Cieľom PVV v oblasti pôdohospodárstva je potravinovo sebestačný štát s rozvinutým vidiekom, udržateľným stavom agropotravinárstva, s cieľom dosiahnuť pomer medzi veľkými a na druhej strane malými, strednými a rodinnými farmami na úrovni 60 ku 40," priblížil. Potešujúce podľa neho je, že v oblasti ochrany pôdy sa vláda zaväzuje nielen chrániť vlastnícke vzťahy majiteľov pôdy, ale aj jej kvalitu, štruktúru a udržateľnosť pôdnej úrodnosti.
Podotkol, že prioritou v PVV nie je boj proti veľkým, ale pomoc a podpora malým, stredným a začínajúcim farmárom. "Dôležitou časťou PVV je posilnenie postavenia potravinárstva," dodal Karahuta s tým, že potravinárstvo by sa malo dostať na úroveň vyspelých štátov Európskej únie (EÚ). Vláda podľa neho podporí aj živočíšnu produkciu, či prístup malých a stredných rodinných fariem k pôde.
Základom strategického plánu pre obdobie po roku 2020 podľa jeho slov bude transparentnosť pri prideľovaní dotácií, podpora produkcie, ale napríklad aj stropovanie dotačných prostriedkov z prvého piliera.
Zlepšiť by sa podľa neho mala aj oblasť kontroly dosledovateľnosti kvality potravín, aby nebol spotrebiteľ "obeťou biznisu". S tým zámerom by sa mal zaviesť potravinový semafor. "Slovensko potrebuje v poľnohospodárstve zásadnú zmenu a potrebujeme nevyhnutne podporiť lokálnu produkciu potravín," skonštatoval Karahuta.
Poslankyňa SaS Jarmila Halgašová poznamenala, že výsledok PVV bude prijateľný aj pre poľnohospodárov a potravinárov. Podotkla, že rokovania neboli jednoduché, ide však o dostatočne ambiciózny program. Ocenila tiež, že sa zhodli na nulovej tolerancii voči korupcii. Zdôraznila, že za tento program určite zahlasuje.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down