21.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jačmeň jarný - naďalej najvýznamnejšia jarná obilnina

Jačmeň jarný má nezastupiteľné miesto ako jadrové krmivo, surovina na výrobu sladu a vyrába sa z neho celý rad ďalších potravinárskych výrobkov. Ceníme si ho aj z hľadiska jeho biologických vlastností: schopnosť vytvoriť za krátke vegetačné obdobie veľa organickej hmoty, má výbornú krmovinovú hodnotu zrna. Taktiež dobré hospodárske vlastnosti: nepoliehavosť, primeranú suchovzdornosť, lepšie znáša horšie počasie pri zbere.

Pri jačmeni je cenená aj jeho plastickosť na rozličné poveternostné podmienky. Je relatívne odolný proti chladu, dobre využíva jarnú vlahu. Z čisto praktického hľadiska skoro uvoľňuje pôdu pre následnú plodinu a slama má dobré využitie na organické hnojenie pôdy.

Prednosti pestovania

Pre jačmeň siaty jarnýje charakteristická rýchla a vysoká produkcia fytomasy. Za pomerne krátke vegetačné obdobie 95 – 120 dní dokáže vytvoriť veľké množstvo kvalitnej slamy a zrna. Pestovanie najmä sladovníckeho jačmeňa má významné prednosti aj z agrotechnického hľadiska. Predovšetkým včas uvoľňuje pôdu, na ktorej potom možno pestovať, napr. strniskové miešanky na zeleno a dôkladne pripraviť pôdu pre nasledujúce plodiny. Na základe predchádzajúcich informácií ostáva len konštatovať, že význam jačmeňa je prakticky nezastupiteľný. Naše odrody jarných jačmeňov majú naďalej významné postavenie v našom i európskom pestovateľskom priestore.

Rozhodujúce podmienky

Jačmeňu jarnému najlepšie vyhovujú stredne ťažké, piesočnato-hlinité až hlinité pôdy. Pôdna reakcia môže byť od 5,8 do 6,2 až 7. Jačmeň neznáša ťažké, studené, ílovité pôdy so sklonom k tvorbe pôdneho prísušku a nevyrovnaný vlahový režim pôdy. Počas vegetácie vyžaduje rovnomerné rozdelenie zrážok. Veľmi citlivý je na zvýšenú vlhkosť pôdy počas sejby. Zvýšené požiadavky na vlahu má od rastovej fázy steblovania, kedy sa rozhoduje o počte kláskov v klase, až do klasenia. Po zasiatí mu vyhovuje postupné otepľovanie bez väčších výkyvov. Na jar mu škodí dlhšie obdobie nízkych teplôt. V neskorších rastových fázach vysoké teploty a sucho nepriaznivo vplývajú na počet a hmotnosť zŕn v klase. Táto situácia sa vyskytuje v ostatných rokoch čoraz častejšie a mnohí pestovatelia zvažujú v suchých lokalitách odstúpiť od pestovania jačmeňa jarného na sladovnícke účely. Naopak iní pestovatelia vzhľadom na mierne zimy vysievajú jarný jačmeň už na jeseň. Nemá sa pestovať ani v lokalitách s častým výskytom hmly a rosy (zahnednuté špičky) a na pozemkoch zaburinených pýrom plazivým, pichliačom roľným, ovsom hluchým a metličkou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down