20.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jačmeň je už v zemi, roľníci by teraz uvítali zrážky

To tu už dávno nebolo. Nemáme za sebou ešte ani druhú marcovú dekádu a poľnohospodári už stihli obsiať takmer celú naplánovanú výmeru jarného jačmeňa. Ako nám povedal Ladislav Kazlov, podpredseda Združenia pestovateľov a spracovateľov sladovníckeho jačmeňa, jarný jačmeň by mal byť zasiaty zhruba na 90 percent.

„Už dlho sa nám nepodarilo zasiať jarný jačmeň takto skoro. Prvý predpoklad dobrej úrody je teda splnený. Ale či sa tej dobrej úrody naozaj dočkáme, to ukáže až čas. Teraz by sme potrebovali hlavne dážď. A veľa, pretože je veľmi sucho," uviedol L. Kazlov koncom minulého týždňa.

Ako ďalej dodal, celková výmera jarného jačmeňa by mala dosiahnuť 85- až 95-tisíc hektárov, čo je menej než v predchádzajúcom roku, kedy sa jarný jačmeň pestoval na výmere 105-tisíc hektárov. Na druhej strane, medziročne vzrástla výmera ozimného jačmeňa, a to zo 17 700 na 26 500 hektárov. Podľa L. Kazlova je to najmä „vďaka“ tomu, že niektorí poľnohospodári zasiali ozimný jačmeň namiesto repky.

„Žiaľ, naďalej pokračuje trend poklesu pestovateľských plôch jačmeňa. Veď v minulosti sa jačmeň pestoval aj na ploche 300-tisíc hektárov," pripomína už bývalý predseda Združenia pestovateľov a spracovateľov sladovníckeho jačmeňa Imrich Alaxa. Podľa neho je zhruba 100-tisíc hektárová výmera málo na zabezpečenie dostatočného množstva sladovníckeho jačmeňa.

Viac sa dočítate v 12. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down