20.10.2015 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Japonsko plánuje zrušiť clá na 30 % poľnohospodárskych produktov

Japonsko plánuje v rámci Transpacifického partnerstva (TPP) zrušiť clá približne na 30 % poľnohospodárskych produktov, ktoré doteraz bránilo ako citlivé. S odvolaním sa na lokálne médiá o tom informovala agentúra DPA.

Počas rokovaniach o dohode TPP sa Japonsko snažilo ochrániť dovozné clá na 586 produktov v piatich kľúčových kategóriách: ryža, pšenica, hovädzie a bravčové, mliečne produkty a cukor. V rámci dohody teraz zruší clá na 174 z nich. Clá na zvyšných 443 položiek zostanú v platnosti, čo predstavuje 19 % všetkých japonských poľnohospodárskych, lesníckych a rybárskych produktov. Ide o najvyšší podiel spomedzi 12 členských krajín, ktoré si ponechali clá v priemere na 1,5 % produktov.
Rozhodnutie Tokia môže vyvolať ďalšie protesty farmárov, ktorí patria k najdôležitejším voličom premiéra Šinzóa Abeho a jeho konzervatívnej Liberálno-demokratickej strany (LDP). Strana prvýkrát po dlhšom období vyhrala voľby v roku 2012 a vtedy uviedla, že "absolútne nesúhlasí s TPP".
Tokio v súčasnosti analyzuje pozitívne vplyvy na japonské hospodárstvo a negatívne dôsledky na poľnohospodársku produkciu.
Iniciatívu pri vytvorení TPP prevzali USA, dohoda zahŕňa takmer 40 % svetovej ekonomiky a dotkne sa vyše 800 miliónov ľudí. Dohodu podpísalo 12 krajín: Austrália, Brunej, Čile, Japonsko, Kanada, Malajzia, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, Vietnam a USA.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down