08.12.2015 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Japonsko zakázalo dovoz foie gras z Francúzska

Japonsko zakázalo dovoz foie gras, teda "tučných" kačacích alebo husích pečení, z Francúzska. V jednej z francúzskych oblastí sa totiž objavila vtáčia chrípka.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že Japonsko je najväčším dovozcom tejto luxusnej delikatesy. Opatrenie navyše prichádza v predvianočnom období, kedy je dopyt po foie gras spravidla najväčší.
Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že v krajine sa od roku 2006 po prvýkrát u hydiny objavil vysoko nákazlivý vírus vtáčej chrípky H5N1.
Zákaz, ku ktorému Japonsko siahlo, bude zrušený 90 dní potom, čo všetky zasiahnuté francúzske hydinárske farmy zlikvidujú svoje vtáctvo a dokončia nevyhnutné hygienické procedúry. Predpokladá sa, že nariadenie sa týka len foie gras vyrobeného a vyvezeného po 23. októbri. To je 21 dní pred tým, než bol vo Francúzsku registrovaný prvý prípad vtáčej chrípky.
Dovoz francúzskej hydiny zakázali po prepuknutí vtáčej chrípky už viaceré krajiny v Ázii a severnej Afrike, vrátane Alžírska, Číny, Egypta, Japonska, Maroka, Južnej Kórey, Thajska a Tuniska. Import naopak nezakázalo 27 partnerských zemí z EÚ, ktoré iba prijali kontrolné opatrenia v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Vtáčia chrípka sa prenáša na človeka len zriedka a iba pri priamom styku s nakazenou hydinou, má však potom vysokú úmrtnosť. Podľa údajov WHO bolo na celom svete od roku 2003 do vlaňajšieho októbra zaznamenaných u ľudí takmer 668 potvrdených prípadov nákazy vtáčou chrípkou v 16 krajinách, z toho 393 osôb zomrelo.
(ČTK)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down