15.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarné obilniny a technológie obrábania pôdy (I.)

Obilniny (cereálie) sú z hľadiska ich vysokej využiteľnosti vo výžive ľudí pestované na celom svete. Považujeme ich za kľúčovú skupinu plodín rastlinnej výroby. Majú zásadný význam v boji proti hladu, pretože predstavujú jednu z najlacnejších zložiek potravy a i preto tvoria najdôležitejšiu skupinu plodín v celej rastlinnej výrobe. Zrno obilnín je hlavnou zložkou ľudskej potravy. Obsahuje všetky výživné látky (glycidy, bielkoviny, tuky, minerálne látky, vitamíny). Pomer dusíkatých látok k bezdusíkatým 1:5-6 z hľadiska nutričného zodpovedá potrebám normálnej výživy, ale z hľadiska dietetického nie sú úplne ideálne, ako napr. strukoviny (1:2). V podmienkach mierneho pásma zaberajú viac ako 50 percent výmery ornej pôdy. Majú rozhodujúci význam vo výžive ľudí a hospodárskych zvierat. Sú dôležité najmä pre potravinársky, chemický a farmaceutický priemysel.

Nenahraditeľné a všestranne využiteľné

Medzi obilninami majú špecifické postavenie tzv. chlebové plodiny (pšenica a raž). Pšenica letná forma jarná i jačmeň siaty jarný patria k najstarším kultúrnym rastlinám, pričom počiatky ich pestovania sú úzko prepojené so vznikom poľnohospodárstva. Ich funkcia okrem „nasýtenia obyvateľstva“ je i krajinotvorná, úžitková, ekonomická, atď.

Pšenica letná je našou základnou obilninou. Jej zrno sa využíva na výrobu chleba, pečiva, cestovín, krúp, v cukrárenskom priemysle, atď. Vlastnosti pekárskych výrobkov závisia od chemického zloženia zrna. Čo sa týka výživy ľudstva je kvalitne dopestovaná úroda zrna dôležitá najmä z pohľadu bielkovín, ktoré vytvárajú lepok. Pšeničné zrno má aj vysokú dietetickú hodnotu najmä v celozrnnom chlebe. Využíva sa tiež ako surovina na výrobu dôležitých látok – lepkové bielkoviny, lepidlá, škrob, etanol a iné výrobky. Pšeničné šroty a otruby sú vysoko koncentrované krmivo, vhodné pre všetky druhy hospodárskych zvierat. Celkovo z domácej spotreby sa na potravinárske účely využíva 30-37 percent produkcie a na kŕmenie 60 percent produkcie.

Jačmeň siaty je našou druhou najrozšírenejšou hustosiatou obilninou a najvýznamnejšou komoditou. Jeho produkcia sa využíva na sladovnícke a potravinárske účely (cca 30 percent),na osivo (cca 10 percent) a na kŕmne účely (cca 60 percent).

Z hľadiska svetovej produkcie obilnín sa jačmeň zaraďuje na štvrté miesto za pšenicu, ryžu a kukuricu. Patrí medzi najstaršie obilniny. V minulosti sa využíval prevažne k výžive ľudí. V minulom storočí bol podiel jačmeňa ako potraviny významný. Dnes spotreba na priamy konzum u nás dosahuje 1,5 kg na osobu a rok. Zrno jačmeňa je hodnotnou surovinou pre výrobu krúp, náhrad kávy, liehovín, sladových a farmaceutických výťažkov, predovšetkým však slúži na výrobu sladu a piva. Pre svoje protizápalové a antiseptické účinky sa považoval za liečivú rastlinu. Okrem využitia zrna na kŕmne účely, kde sa zhodnocuje v živočíšnych výrobkoch, ktorých konzumáciou končí vo výžive ľudí, má najvýznamnejšie postavenie ako surovina na výrobu sladu pre výrobu piva.

Nedocenený ovos

Opomínané postavenie z jarných obilnín má ovos siaty. Napriek významným výhodám ovsa sa mu v podmienkach Slovenska nevenuje náležitá pozornosť a vo výžive ľudí v porovnaní s ďalšími krajinami EÚ máme približne trikrát nižšiu spotrebu. Jeho význam je ale známy už mnoho storočí. Najväčší rozmach pestovania dosiahol ovos koncom devätnásteho storočia. Ovos je popri jačmeni a kukurici našou najdôležitejšou kŕmnou obilninou pre hospodárske zvieratá, najmä kone a ošípané avšak vo výžive ľudí je stále nedocenený. Ovos je významnou plodinou s vysokou nutričnou a dietetickou hodnotou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down