24.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarné práce na poliach sú v plnom prúde, najmä na juhu Slovenska

Jarné práce na poliach sú v plnom prúde. "Poľnohospodári po daždivom týždni využili pekné počasie na prihnojovanie ozimín, ako aj na sejbu jarín. Vzhľadom na priebeh počasia však práce pokračujú intenzívne najmä v južných regiónoch Slovenska. Naopak, na severe majú poľnohospodári ešte práce pred sebou," uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

V regióne Bratislava podľa jej informácií pokračovali jarné práce intenzívne najmä v okrese Senec, kde je ukončený osev pšenice a jačmeňa, ako aj sejba zemiakov a hrachu. "Oziminy sú v dobrom stave, poľnohospodári nehlásili zatiaľ žiadne škody," priblížila.
Poľnohospodári hospodáriaci v okrese Senica pokračovali s prihnojovaním ozimín (pšenica a repka) a začali s osevom cukrovej repy. Pokračuje osev jarín, a to pšenice a jačmeňa. V regióne bol ukončený osev maku. Pôda v tomto roku premrzla málo, momentálne je dosť vlahy a na poliach sú mokriny.
V okrese Galanta padlo vo februári veľké množstvo zrážok,  podmienky v marci sú však dobré a priaznivé počasie umožnilo priebežne vykonávať jarné poľnohospodárske práce. Príprava pôdy na sejbu jarín, ako sú jarná mäkká, tvrdá pšenica, jarný jačmeň a cukrová repa sa postupne končí, počas 12. týždňa po zasiatí hustosiatych jarín sa začne siať aj cukrová repa.
"Región Nové Zámky, Levice či Považská Bystrica začal osev jarných plodín v 11. týždni. Osev jarných plodín, ako sú jačmeň, pšenica, raž, pokračuje aj v okrese Ilava, Banská Bystrica," spresnila.
Poľnohospodári v regióne Trnava využili podľa jej slov priaznivé počasie, jarný jačmeň a pšenicu už majú zasiatu. Momentálne začali  v niektorých oblastiach výsev cukrovej repy. Zásoby pôdnej vlahy sú dostatočné, čo sa prejavuje na dobrom stave porastov a vzchádzaní zasiatych plodín.
"V regióne Prešov sa začali sejby jarín, do Veľkej noci by mal byť zasiaty jačmeň, ovos, jarná repky a jarná pšenice. Jačmeň je zasiaty o 10 dní skôr ako v minulom roku, nakoľko bola dobrá zima, kvalitne sa seje. Pšenice prezimovali veľmi dobre. V okrese Stará Ľubovňa s jarným osevom ešte nezačali, nedovoľujú im to pôdno-klimatické podmienky," dodala hovorkyňa SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down