08.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarné práce na poliach sú v plnom prúde

Jarné práce na poliach na Slovensku sú v plnom prúde. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Informoval, že priaznivé počasie koncom marca a začiatkom apríla umožnilo poľnohospodárom plný rozbeh jarných prác na takmer celom území Slovenska.

"Naši pestovatelia však hlásia výrazný vlahový deficit a obávajú sa prípadnej absencie výraznejších zrážok počas jari," priblížil.
V bratislavskom regióne bol podľa neho v závere 13. týždňa ukončený výsev pšenice, jačmeňa, ovsa či hrachu. Poľnohospodári aktuálne pokračujú s výsevom kukurice, slnečnice a cukrovej repy.
Poznamenal, že v južnejších regiónoch vykonávali poľnohospodári regeneračné prihnojovanie ozimín a podľa potreby aplikovali postreky proti burinám a proti niektorým hubovitým chorobám. V okrese Galanta bola úspešne zasiata plánovaná výmera jarného jačmeňa, jarnej pšenice, ovsa, hrachu na zrno aj cukrovej repy. Sadbu zemiakov pribrzdilo chladné nočné počasie.
V trenčianskom regióne sú podľa Korpáša aktuálne podmienky na sejbu jarín dobré. Sejba jačmeňa začala ešte vo februári, teraz je už jačmeň vzídený a začína odnožovať. V regióne Považskej Bystrice sú obilniny osiate na približne 50 %. Oziminy prevažne dobre prezimovali, len repka je mierne poškodená spásaním lesnou zverou.
Na Orave vykonávajú podľa neho poľnohospodári smykovanie, diskovanie a výsev jarných plodín aj ďatelinotrávnych miešaniek. V Turci osievajú aj strukoviny, napríklad lupinu a pohánku.
Stred Slovenska hlási podľa Korpáša pokračovanie výsevu pšenice a ovsa. V okrese Krupina sa pestovatelia vopred pripravujú na každoročné aprílové mrazy, ktoré poškodzujú vzídenú kukuricu. S jej výsevom sa preto neponáhľajú.
"Na východe našej krajiny rovnako ukončovali poľnohospodári výsev jarných obilnín a začali s výsevom kukurice a slnečnice. Vo vyššie položených okresoch sa ešte vyskytovali mrazy," doplnil.
Pripomenul, že SPPK každoročne vykonáva monitoring prác na poliach prostredníctvom hlásení z 38 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr. S aktuálnym monitoringom jarných prác začala komora koncom marca, pričom prvotné hlásenia boli zamerané najmä na stav porastov, prípadné škody spôsobené priebehom počasia alebo škody spôsobené poľovnou zverou.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down