05.12.2013 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jeseň nepriniesla nadpriemerné úrody

K 2. decembru poľnohospodári pozberali úrodu slnečnice z vyše 84% pestovateľských plôch, kukuricu z viac než 64% jej celkovej výmery, cukrovú repu zo 63% celkových plôch a takmer celú výmeru zemiakov. Informoval o tom tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Priemerné hektárové úrody zatiaľ vychádzajú na 5,32 tony u kukurice, 2,4 tony u slnečnice, 17,84 tony u zemiakov a 48,7 tony u cukrovej repy. V prípade cukrovej repy však má SPPK k dispozícii len údaje od časti poľnohospodárov a samotní pestovatelia očakávajú hektárový priemer približne na úrovni 52 ton.
V prípade slnečnice je podľa S. Nemca doterajšia priemerná úroda medziročne o 0,21 t/ha vyššia a taká by mohla zostať až do úplného ukončenia zberu. Nepriazeň počasia má za následok zníženie hektárového priemeru u zemiakov, a to predbežne o 0,7 t/ha. Zemiakov sa však urodilo menej aj v ďalších krajinách, takže spotrebiteľské ceny tejto komodity sú o 80 až 90% vyššie ako vlani. Ani pre kukuricu nebol tento rok ideálny podmienky a poľnohospodári museli časť jej pestovateľských plôch zosilážovať.
"Celkovo je teda už zber jesenných plodín vo finiši, ba v prípade slnečnice a zemiakov sa už prakticky skončil. Priemerné až podpriemerné výsledky väčšinu pestovateľov nepotešili, pričom pestovateľov kukurice navyše trápi medziročný pokles nákupných cien. Aktuálne výsledky viac-menej potvrdzujú očakávania SPPK, že zber jesenných plodín neprinesie žiadne nadpriemerné úrody, hoci z hľadiska ich individuálnej úrovne zaznamenali podniky značné rozdiely," dodal S. Nemec. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down