16.11.2020 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jesenné práce na poliach naďalej meškajú

Jesenné práce na poliach naďalej meškajú. Vyplýva to z monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Vlani o takomto čase už boli tri štvrtiny výmery kukurice na zrno v skladoch. Dnes je to len polovica. Dôvodom sú meškajúce jesenné práce a fakt, že poľnohospodárom sa úroda pre premočenú pôdu naďalej zbiera s veľkými ťažkosťami. Zber plodín a zakladanie porastov ozimín tak naďalej, aj po tieto dni, mešká," uviedla pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
Okrem kukurice na zrno podľa nej zostala v zemi aj väčšina úrody cukrovej repy. Vlani ju poľnohospodári o takomto čase stihli vyzbierať z viac ako polovičnej výmery, dnes je zo zeme von len 45 % buliev cukrovej repy.
Poľnohospodári podľa Holéciovej avizujú, že v niektorých regiónoch sa takáto situácia vyskytla naposledy pred dvadsiatimi rokmi. Mnohé pozemky sú podmočené, nie je možné do nich vstúpiť a už vôbec vykonávať zber plodín, respektíve sejbu ozimín.
"Pestovatelia stále uvažujú, do akej miery sa tento stav môže podpísať pod predčasné ukončenie zberu jesenných plodín a sejby ozimín. Poľnohospodári sú v mnohých prípadoch nútení aj meniť osevné plány," dodala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down