02.01.2014 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kapacity bitúnkov sú dostatočné, ale...

Slovensko má dostatočné kapacity bitúnkov. "Inštalované kapacity v bitúnkoch v SR sa však využívajú len na približne 30 percent, čo je nepochopiteľné. Máme totiž evidenciu, že napríklad 480-tisíc ošípaných sa vyváža na porážku do zahraničia," uviedol pre TASR minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

"Tie isté bitúnky, ktoré majú zároveň aj rozrábku, dovážajú hotové polovice ošípaných. Je to nezrozumiteľná schéma, ale fungujúca. Odpoveď je veľmi jednoduchá – rozhodujúce spracovateľské kapacity sú v rukách finančných skupín, ktoré si robia vlastnú politiku," konštatoval minister. Podľa Ľ. Jahnátka však "jestvuje aj silné podozrenie, že v mnohých prípadoch cez dovozy a vývozy agrárnych komodít dochádza k „prepieraniu“ dane z pridanej hodnoty (DPH)".
Lokálne bitúnky podľa jeho slov môžu byť veľmi dobrým zdrojom nových pracovných miest. "Niežeby som bol zástancom lokálnych bitúnkov, pretože ekonomicky platí, že čím je väčšia spracovateľská kapacita, tým je ekonomicky výnosnejšia, ale na druhej strane, keďže vysokokapacitné porážkové linky sú dnes odstavené, tak naša strednodobá koncepcia rozvoja poľnohospodárstva predpokladá, že ak nepríde k dohode medzi poľnohospodárskou prvovýrobou a spracovateľmi, bude potrebné na Slovensku vybudovať 92 nových bitúnkov s kapacitou 30 veľkých dobytčích jednotiek. A tieto bitúnky môžu byť ďalším zdrojom zamestnanosti," dodal minister. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down