31.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každú šancu treba využiť

Poľnohospodárske družstvo Hlohovec vzniklo v roku 1976 zlúčením ďalších troch susedných poľnohospodárskych družstiev Pastuchov, Kľačany a Sasinkovo. Ide o družstvo, ktoré dobre fungovalo aj v minulosti a ktoré si svoju ekonomickú stabilitu, aj napriek ťažkej dobe zachováva aj dnes. Elimináciu podnikateľského rizika si totiž zabezpečuje pomerne širokou štruktúrou výroby.

Podnik, ktorý v súčasnosti obhospodaruje približne 3600 ha ornej pôdy je rozdelený na štyri divízie. Nosnými sú divízia rastlinnej a živočíšnej výroby. Z poľných plodín sa pestuje najmä pšenica ozimná, repka ozimná, jačmeň jarný, kukurica, mak, cukrová repa, hrach siaty a viacročné krmoviny. Do rastlinnej výroby je zakomponovaných aj 13 ha ovocných sadov a okolo 300 ha rodiacich vinohradov. Vinič sa v okolí Hlohovca pestuje už po stáročia a je dobré vedieť, že ešte aj dnes na Slovensku existujú družstvá, kde sa ctia tradície. Na tie sa nezabúda ani v ďalšom nosnom odvetví podniku a tým je živočíšna výroba.

Na štyroch farmách sa chová vyše 1500 kusov hovädzieho dobytka, z toho okolo 700 kusov dojníc s ročnou produkciou mlieka 5,75 mil. litrov a 2 500 kusov ošípaných. „Bohužiaľ v okrese Hlohovec sme posledný slovenský chovateľ ošípaných. Ešte sa držíme, ale z roka na rok znižujeme aj my stavy, nakoľko ekonomika je neúprosná,“ tvrdí Ing. Juraj Bliska, vedúci úseku technických služieb. Aj keď majú ošípané v družstve 40 ročnú tradíciu, chovať ich vraj budú do takého únosného množstva, aké budú schopní spracovať na bitúnku v Kľačanoch.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down