Keď je práca životným štýlom aj koníčkom zároveň

Súkromne hospodáriaci roľník Radovan Sádovský z Plavých Vozokán patrí k tým, pre koho práca neznamená iba spôsob zabezpečenia obživy, ale aj životný štýl a pokračovanie v rodinnej tradícii. V katastroch obcí Plavé Vozokany a Šárovce obhospodaruje 116 ha poľnohospodárskej pôdy, so zameraním na rastlinnú produkciu, pestovanie tržných plodín.

RN Reportáž

Na prvý pohľad nenápadný a úplne obyčajný dvor na okraji obce Plavé Vozokany v Levickom okrese, na ktorom sa o udržiavanie zelene stará niekoľko oviec, má svoj hospodársky dvor a obydlie zároveň, súkromne hospodáriaci roľník Radovan Sádovský.

Štvrtá generácia

„Pochádzam z gazdovskej rodiny, v ktorej sa už štyri generácie venujeme obrábaniu pôdy a poľnohospodárstvu. Poľnohospodárstvu sa naša rodina začala venovať približne v roku 1936, kedy si môj prastarý otec kúpil prvú pôdu. Gazdovstvo neskôr prebral starý otec. Po ňom môj otec, ktorý ho začal rozvíjať a nakoniec som prebral hospodárstvo ja. Za významný posun hospodárenia v našej rodine možno považovať začiatok deväťdesiatych rokov, kedy otec začínal na prvých rodinných dvadsiatich hektároch poľnohospodárskej pôdy. Obhospodarovaná výmera sa postupne zväčšovala, do prenájmu sme najprv pribrali pôdu od rodinných príslušníkov. Istý čas sa tak výmera ustálila na 57 ha. Neskôr, aj vďaka prenájmu pôdy od vlastníkov z blízkeho okolia a hlavne novej technike, sa ďalej výmera mohla zvyšovať na 72 ha, až sa nakoniec ustálila na aktuálnych 116 ha ornej pôdy,“ opisuje Radovan Sádovský, súkromne hospodáriaci roľník z Plavých Vozokán, vývoj hospodárenia od minulosti až do dnes, a pokračuje:„ Po odchode môjho otca na dôchodok, som v roku 2003 prevzal gazdovstvo ja a venujem sa tejto činnosť dodnes. Všetko čo som dosiahol, som dokázal len vďaka podpore rodiny, rodičov a najmä otca, ktorý mi je stále veľkou oporou a aj vo veku 73 rokov nenahraditeľným pomocníkom a poradcom. To čo dosiahol môj otec, ako aj moji predkovia, je pre mňa pri mojej práci veľkou motiváciou a zároveň výzvou posunúť rodinnú firmu ďalej pre ďalšie generácie.“

Viac v RN č. 49

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *