27.02.2018 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klíma v maštali rozvíja potenciál oviec a kôz

V maštaľnom chove oviec a kôz platia faktory zamerané na ich pohodu. Zvieratá musia dostatočne žrať, piť a nerušene ležať. Fázy odpočinku sú pre nich potrebné, aby prežúvali, krmivo dostatočne dlho trávili a mohli podávať požadovaný rastový a mliečny výkon.

Šírka krmoviska
Ovce - matky potrebujú kŕmidlá so šírkou krmoviska najmenej 40 cm. Rovnaká šírka je tiež stanovená v novom nariadení pre chov kôz, pričom v jednotlivých ohradách sa má capom poskytnúť 3 m². Vysokogravidné, dlhosrsté matky tu sami často nemajú dostatok miesta. Všetky zvieratá majú žrať súčasne. Pri systémoch kŕmenia zo zásob je obzvlášť dôležitá separácia skupín. Maximálne požiadavky oviec s 2,5 zvieratami (kôz 1,5) na jedno krmovisko) nie sú bezpodmienečne nutné. Dostatočná ponuka krmiva a aj dostatočný čas kŕmenia musia byť zaručené. Zásoby krmiva nemajú byť skladované niekoľko dní v zlých podmienkach prostredia maštale. Také krmivo zvieratá neskôr neradi prijímajú. Pri kozách sa osvedčili štruktúrované plochy s ohraničenými krmoviskami vo vnútri kŕmidla. Ad libidum znamená stály prístup krmiva a vody pri stálom podávaní. Pre vysokovýkonné zvieratá je tento systém šitý na mieru. Aj časté podávania alebo prísun vzdialenejších zásob krmiva zvyšuje výkon spotreby.
Ponuka priestoru a podstielka
Zvieratá, ktoré sú držané tesne a nemajú dostatok miesta na ležovisko, majú stres, menej sa starajú o potomstvo a nedosahujú biologicky možné výkony. Zvieratá držané tesne spotrebujú viac podstielky. Podstielka sa ťažko udržuje suchá, klíma priestoru obsahuje viac škodlivín a pri vyšších vonkajších teplotách je vzduch dusný a vlhký. Suchá podstielka (slama nezávadnej kvality) má byť schopná absorbcie a bezprašná. Vlhká a plesnivá podstielka (aj krmivo horšej kvality) sa nesmie používať. Takáto nekvalitná, kontaminovaná podstielka môže podporovať zápal vemena a ochorenia dýchacích ciest.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 9.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down