19.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kofola postupne odchádza z Ruska, jej dcéra predala podiel vo firme Megapack

Dcérska spoločnosť českej nápojovej firmy Kofola, ktorá vystupuje pod názvom Alofok, predala polovičný podiel v ruskej nápojárskej firme Megapack. Ako česká skupina uviedla na svojom webe, v spoločnosti Megapack tak už nevlastní žiadny podiel. Predajná cena bola stanovená na 5 miliónov USD (4,50 milióna eur), uviedol server e15.cz.

"Po odchode z poľského trhu sa Kofola sťahuje z ďalšieho pre ňu neperspektívneho a rizikového trhu. K predajnej cene navyše inkasovala dodatočnú dividendu v objeme 14 miliónov Kč (549.235 eur)," povedala šéfka oddelenia vzťahov firmy Kofola s investormi Lenka Frostová. Ako dodala, ruská investícia netvorila podľa Kofoly jadrový biznis skupiny a predaj podielu bol skôr otázkou času.
Aj analytik Fio banky Jan Raška hodnotí transakciu z pohľadu Kofoly pozitívne. "Postupné opúšťanie neperspektívnych trhov, teda napríklad Poľska, Ruska, a na druhej strane upevňovanie pozície na jadrovom česko-slovenskom trhu v podobe nedávnej akvizície producentov minerálnych vôd Korunní a Ondrášovka vnímame ako kroky správnym smerom," uviedol Raška.
Kofola je jedným z najväčších výrobcov nealkoholických nápojov v strednej Európe. Má deväť výrobných závodov v Česku, na Slovensku, v Slovinsku, Chorvátsku a Poľsku. Za deväť mesiacov tohto roka zvýšila tržby medziročne o 3,6 % na 4,89 miliardy Kč a EBITDA (prevádzkový zisk pred odpismi) jej vzrástol o 0,5 % na 860,2 milióna Kč.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down