29.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kohútiky a vošky na obilninách

Každoročne o takomto čase vrcholí poškodenie listov obilnín kohútikmi a v klasoch sa usídľujú vošky. V účinných látkach autorizovaných proti týmto škodcom sú zmeny, pribudli účinné látky aj obchodné názvy prípravkov.

Signalizačná správa

Kohútiky na obilninách

Kohútik modrý (Oulema gallaeciana) napáda hlavne pšenicu, prípadne ďalšie obilniny okrem ovsa. Veľkosť imága dosahuje 3,5-4 milimetre, telo aj nohy sú modré alebo zelené s kovovým leskom. Kohútik pestrý (Oulema melanopus) napáda tiež všetky druhy obilnín, hlavne jačmeň a ovos. Veľkosť dospelca je 4-5 milimetre, krovky má tmavomodré až zelenkasté a nohy červenkasto-oranžové, čím sa obidva druhy výrazne odlišujú. Vajíčka majú obidva druhy rovnaké, milimeter dlhé, žltkasté. Larvy sú tiež rovnaké pri obidvoch druhoch, pokryté čiernym slizom a výkalmi, pripomínajú slimáčikov. Prezimujú chrobáky v okolí pozemkov, najmä pod kôrou stromov a v pôde. Na jar nalietavajú na porasty obilnín a vyžierajú podlhovasté otvory medzi žilkami na listoch. Po spárení kladú samičky podlhovasté vajíčka na vrchnú stranu listov, jeden až päť kusov v radoch za sebou. Asi o týždeň sa liahnu larvy, ktoré rovnako ako imága, vyžierajú podlhovasté otvory do listov, pričom sa obaľujú slizovitým povlakom. Okienkovaním listov dochádza k strate listovej plochy niekedy až do vybielenia listov. Ak je počet vajíčok alebo lariev 0,6 a viac na jedno steblo, alebo pomer vajíčok a lariev 1:2, treba ošetrovať. Larvy kohútika pestrého sa kuklia v pôde, larvy kohútika modrého v úžľabí horných listov alebo v klasoch. Chrobáky sa liahnu na jeseň, ešte krátko žerú na iných trávach, pokým sa nestiahnu do zimných úkrytov. Vysoké zastúpenie obilnín napomáha premnoženiu kohútikov do takej miery, že iný spôsob boja ako chemický, nie je možný.

Ochrana porastov

Proti kohútikom sú autorizované pyretroidy: cypermethrin, alpha-cypermethrin, gamma-cyhalothrin a lambda-cyhalothrin. Pyretroidy pôsobia blokovaním prenosu nervových impulzov pozdĺž nervových vlákien, zabraňujú fungovaniu membrány nervových vlákien, narušujú tým nervový systém škodcov, čo vedie k ich úhynu. Sú to nesystémové, kontaktné a požerové jedy. Povolený je aj acetamiprid.

Vošky na obilninách

Do porastov obilnín pravidelne nalietavajú vošky. Ich početnosť býva rôzna v závislosti od počasia, pestovanej odrody, lokality a úrovne insekticídneho ošetrovania. Listy obilnín sú osídlené kolóniami svetlozelených vošiek.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down