09.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komisia uvoľnila pravidlá pre pomoc de minimis

Pár dní pred koncom minulého roku Európska komisia prijala nariadenie, ktorým sa zvyšuje strop pomoci malého rozsahu (de minimis) v sektore poľnohospodárskej prvovýroby a zároveň toto nariadenie presnejšie vymedzuje, kedy táto podpora nepredstavuje štátnu pomoc.

V novom nariadení, ktoré nadobudlo účinnosť 1. januára 2014, sa výška pomoci de minimis stanovuje na 15-tisíc eur na jedného príjemcu na obdobie troch fiškálnych rokov a strop pre každý členský štát na 1 percento z hodnoty poľnohospodárskej výroby za jeden rok. Doteraz pritom limit na pomoc de minimis predstavoval 7500 eur na príjemcu na obdobie troch fiškálnych rokov a strop pre členský štát 0,75 percenta z hodnoty poľnohospodárskej výroby

 

Z uvedeného nariadenia teda vyplýva, že štát bude môcť od roku 2014 poskytnúť akémukoľvek podniku pôsobiacemu v poľnohospodárskej prvovýrobe pomoc vo výške 15-tisíc eur počas akéhokoľvek obdobia troch fiškálnych rokov bez ohľadu na to, na aké náklady sa pomoc poskytuje. Slovenská republika tak môže pripraviť schému pomoci de minimis na akýkoľvek účel bez toho, aby to bolo potrebné skúmať zo strany EK. Táto pomoc sa pritom nekumuluje so štátnou pomocou. Pomoc vo výške 15-tisíc eur by mohla byť zaujímavá pre malých roľníkov, najmä začínajúcich mladých farmárov a rodinné farmy.

Viac sa dočítate v 1. tohtoročnom čísle Roľníckych novín.

.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down