29.11.2013 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komisia vraj nedodržiava dohodu

Koalícia 23 členských štátov EÚ obvinila Európsku komisiu, že nedodržiava politickú dohodu o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) pri príprave vykonávacích predpisov, takzvaných delegovaných aktov, ktoré by mali objasniť technické pravidlá týkajúce sa poľnohospodárskej politiky EÚ.

Ako uviedli zástupcovia členských štátov na zasadnutí Osobitného poľnohospodárskeho výboru, tieto opatrenia, ktoré v súčasnej dobe pripravujú pracovníci Generálneho riaditeľstva AGRI, by nemali byť považované za prostriedok na obchádzanie politickej dohody, ktorá bola uzavretá na konci júna tohto roku.

V niekoľkostranovom dokumente, ktorý podpísali zástupcovia 23 členských krajín (Belgicka, Bulharska, ČR, Dánska Estónska, Írska, Španielska, Francúzska, Chorvátska, Talianska, Cypru, Lotyšska, Luxemburska, Maďarska, Malty, Rakúska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Slovenska, Fínska a Švédska), sa poukazuje na viacero nezrovnalostí vo výklade medzi základnými právnymi predpismi a ustanoveniami tzv. delegovaných aktov. Veľká Británia a Nemecko tiež vyjadrili podporu uvedenej výzve, ale nesúhlasili so všetkými výhradami uvedenými v tomto dokumente.

Pripomenieme, že delegované akty sú právne záväzné predpisy Európskej únie, ktoré sú prijímané na základe splnomocnení vyplývajúcich zo Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Doba platnosti delegovaných aktov je stanovená na päť, resp. sedem rokov. Keď Európska komisia delegované akty príjme, Európsky parlament a Rada ministrov majú 2 - 4 mesiace na preskúmanie týchto dokumentov a ich pripomienkovanie. Ak zákonodarcovia počas tohto obdobia navrhnuté opatrenia neodmietnu, Komisia delegovaný akt schváli a uverejní v Úradnom vestníku EÚ.

Viac sa dočítate v 48. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down