25.09.2014 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komora predpokladá, že plytvanie potravinami sa v SR pohybuje do 20 %

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) predpokladá, že plytvanie potravinami sa v SR pohybuje do hranice 20 %, ale na presnejšiu kvantifikáciu chýbajú objektívne údaje. Uviedol to dnes v Bratislave na tlačovej konferencii SPPK jej predseda Milan Semančík.

"Plytvanie s potravinami je v každej krajine rozdielne. My presnú štatistiku v rámci SR takisto nemáme, vychádzame z odhadov. Podľa našich odhadov podiel potravín, s ktorými sa plytvá, by mal byť o niečo nižší ako celosvetový priemer, a taktiež aj ako priemer EÚ, ktorý ťahajú predovšetkým najvyspelejšie krajiny. Predpokladáme, že plytvanie sa v SR pohybuje do hranice 20 %," spresnil.
Informoval zároveň, že potravinový odpad v EÚ ročne dosahuje 89 miliónov ton, teda približne 179 kilogramov (kg) na osobu. "Ak sa nič zásadné nezmení, podľa odhadov sa v roku 2020 zvýši až o 40 %, čiže na 126 miliónov ton. Najväčší, až 42-% podiel na vzniku potravinového odpadu majú domácnosti, pričom 60 % plytvania je možné zabrániť. Tieto údaje mal pred dvoma rokmi k dispozícii Európsky parlament (EP), ktorý označil plytvanie potravinami za veľmi vážny problém," upozornil.
Z európskych zdrojov podľa Semančíka vyplýva, že až 50 % požívateľných potravín sa každoročne vyhodí v reštauráciách, domácnostiach, supermarketoch a pozdĺž potravinového reťazca, zatiaľ čo 79 miliónov občanov EÚ žije pod hranicou chudoby a 16 miliónov je závislých od potravinovej pomoci charitatívnych organizácií. "EP preto vyzval na urýchlené prijatie opatrení, ktoré znížia plytvanie jedlom do roku 2025 na polovicu a zlepšia prístup k potravinám pre občanov vo finančnej núdzi," zdôraznil.
Celosvetové bilancie podľa predsedu SPPK vyznievajú ešte horšie, pretože podľa nich sa na našej planéte premrhá viac ako 1 miliarda ton potravín, v dôsledku čoho dosahujú hospodárske straty sumu viac ako 550 miliárd eur. "Ľudstvo teda potraviny nekonzumuje, ale nimi doslova plytvá, pretože až tretina ich svetovej produkcie sa rôznymi spôsobmi znehodnotí. Tvrdí to Organizácia pre poľnohospodárstvo a výživu Organizácie Spojených národov (FAO)," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down