03.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompetencie kontrolného poľnohospodárskeho ústavu sa novelou rozšíria

Kompetencie Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSUP) sa novelou rozšíria. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá schválila návrh novely zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

"Potrebovali sme rozšíriť kompetencie rezortného Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Zároveň sme pri príležitosti tejto aproximačnej novely pripravili ďalšie zmeny v zákone, ktoré zjednodušujú podnikanie poľnohospodárov pri ekologickej výrobe," priblížil.
      "Zrušujeme tzv. vstupnú previerku, ktorá bola doteraz v zmysle našej národnej legislatívy povinná. Upravujeme registre poľnohospodárskych produktov, ako aj výrobkov, ktoré vstupujú do výroby ekologických potravín, aby sme čo najviac administratívne  zjednodušili a zatraktívnili ekologickú poľnohospodársku výrobu a spracovanie biopotravín," spresnil agrominister.
      Úradná kontrola produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby sa upraví. Vyplýva to z novely zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu schválil vládny kabinet. MPRV vypracovalo návrh zákona v spolupráci s ÚKSUP-om.
      Návrhom zákona sa má podľa agrorezortu zabezpečiť implementácia predpisov EÚ o výkone úradnej kontroly zásielok produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby alebo produktov z konverzie z tretích krajín na hraničných kontrolných staniciach, alebo v kontrolných miestach SR vykonávanej kontrolným ústavom.
      "Predmetom návrhu zákona je doplnenie výlučnej právomoci kontrolného ústavu na vykonávanie dovozných kontrol ekologických produktov a produktov z konverzie z tretích krajín, úprava hlásení prevádzkovateľov vykonávajúcich takéto dovozy a príslušných hlásení kontrolného ústavu voči Európskej komisii," doplnilo agroministerstvo.
      Návrhom zákona sa tiež vypúšťa vstupné preverenie pre prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby, zjednodušuje sa formát registra prevádzkovateľov a bližšie sa upravujú údaje potrebné pre posúdenie vstupov výroby ekologicky spracovaných potravín. Dátum nadobudnutia účinnosti sa navrhuje vzhľadom na potrebu, aby adresáti zákona mali dostatok času na oboznámenie sa s novou právnou úpravou.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down