16.01.2015 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komu prospeje zrušenie mliečnych kvót v Európskej únii?

Od 1. apríla 2015 prestanú v Európskej únii platiť mliečne kvóty. Prospeje tento krok odvetviam prvovýroby a spracovania mlieka na Slovensku? Tak znie otázka, ktorú sme v rámci našej redakčnej ankety vybrali na január 2015.

(rn anketa)

Niet pochýb o tom, že práve táto otázka je v súčasnosti veľmi aktuálna. Horšie je to však už s odpoveďou na ňu. Všetky zúčastnené zložky mliečneho trhu sú v napätom očakávaní, naporúdzi sú rôzne úvahy, predikcie, predpovede, ale jednoznačnú odpoveď na vyššie položenú otázku dá až „poaprílová“ realita, mliečna prax.

Nateraz je isté, že veľkí a významní producenti mlieka v EÚ sa už rozbehli, a v uplynulom období zvyšovali tak stavy dojníc ako aj produkciu. V predštartovej horúčke niektorí z nich zašli dokonca tak ďaleko, že osem štátov EÚ, ktoré v uplynulom období prekročilo mliečne kvóty, sa dožadovalo opatrení, vďaka ktorým by sa vyhli plateniu penále za prekročenie kót. Týmto ako keby chceli zrušiť kvótový režim už v predstihu.

Predstavitelia SR boli pri prerokovávaní tohto bodu na pôde EÚ proti tomu, aby sa „nadvýrobcom“ odpustilo penále, a SR sa jednoznačne vyslovovala za to, aby pravidlá zostali bez zmien až do konca platnosti mliečnych kvót.

Lenže tak či onak, Deň D sa blíži.

A kým významní svetoví hráči sa na zrušenie kvót pripravovali cieľavedome a dlhodobo, u nás išlo spravidla skôr o extenzívne prípravy a o akýsi prirodzený vývoj, v rámci ktorého stavy dojníc u nás pravidelne klesajú pri súčasnom zvyšovaní mliečnej úžitkovosti. Z toho vyplýva, že z kola vypadávajú slabší producenti mlieka.

„Mlieko a jeho producenti sa ocitajú pod tlakom,“ konštatoval nedávno Milan Semančík, predseda SPPK. Dodal, že hoci doteraz vykazované priemerné nákupné ceny surového kravského mlieka neklesli pod 30 centov za kilogram, analytici predpokladajú, že v roku 2015 k poklesu po túto hranicu už dôjde, a potom bude otázne, aký veľký bude tento pokles.

„Správy zo sveta nie sú pre našich poľnohospodárov priaznivé, pretože napríklad iba Nový Zéland zvýšil dodávky mlieka medziročne o 4,7 percenta,“ uviedol predseda SPPK. Podčiarkol, že na trhu vládne tvrdá konkurencia, čo pri rastúcich dodávkach suroviny na trh vedie zvyčajne k tlaku na znižovanie cien.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down