16.01.2018 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koncepcia vyššej hygieny v chove ošípaných

Podmienky chovateľského prostredia majú zásadný vplyv na zdravie a welfare ustajnených ošípaných.

V dôsledku voľného pohybu ľudí a zvierat v rámci Európskej únie dochádza k nabúraniu imunity stád, k vyššiemu uplatňovaniu antibiotík pri liečbe ochorení, nutnosti vyššieho uplatňovania vakcín v stádach, vzniku nových, rezistentných agens proti antibiotikám, nutnosti vyvíjať účinnejšie antibiotiká a vakcíny a zvyšovaniu nákladovosti na jednotku produkcie. Je preto nutné v chovoch zabezpečovať a usilovať sa o trvalú prevenciu proti chorobám uzatvoreným obratom stáda, turnusovým systémom chovu, oddelením špinavej a čistej prevádzky.

Chovatelia ošípaných by mali brať do úvahy vytvorenie podmienok pre turnusovú prevádzku, pri ktorej sa v objekte alebo v jeho samostatnej časti ustajňuje skupina zvierat s rovnakými nárokmi (na výživu, mikroklímu, ošetrovanie). Umožňuje to jednorazové naskladňovanie i vyskladňovanie zvierat a úplnú očistu a dezinfekciu ustajňovacieho priestoru. Kapacity a prevádzkovanie ustajňovacích objektov pre chov ošípaných musia byť v súlade s požiadavkami predpisov a smerníc na ochranu životného prostredia. Počet zvierat v ustajňovacom priestore závisí od použitej technológie ustajnenia a kŕmenia, kategórie ošípaných a od organizácie produkcie ošípaných. V chovoch s kapacitou 300 a viac prasníc je vhodný 7-dňový výrobný cyklus, v chovoch s kapacitou 200 - 50 prasníc 14-denný cyklus a v chovoch s kapacitou od 50 do 200 prasníc 21-dňový výrobný cyklus.

Čím je lepšia hygiena v stajni, tým sú ošípané zdravšie a aj ich výkony väčšie. Koncepcia HyCare sľubuje znížiť množstvo zárodkov v stajni.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 3.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down