22.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koncom roka zistili nedostatky pri potravinách predávaných pred Vianocami

Koncom roka 2022 sa zistili nedostatky pri potravinách tradične predávaných pred Vianocami. Vyplýva to zo správy Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.

"Inšpektori vykonali 1558 cielených kontrol. Nedostatky boli zistené pri 33 kontrolách, čo predstavuje 2,1 % kontrol s nedostatkom z celkového počtu cielených kontrol. Prekontrolovaných bolo 646 právnych subjektov a 1457 prevádzok. Nedostatky boli zistené pri 17 právnych subjektoch a v 33 prevádzkach," priblížila veterinárna správa.
      Najviac kontrol s nedostatkom bolo v hyper- a supermarketoch, 15 kontrol bolo s nedostatkom, v stredne veľkých predajniach bolo desať kontrol s nedostatkom a štyri kontroly s nedostatkom boli v malých predajniach. Kontroly s nedostatkom boli aj vo výrobe a veľkoobchodnom sklade, spresnili veterinári v správe.
      Pri 15 kontrolách sa zistili nedostatky v hygiene technologických zariadení a pracovných pomôcok. "Pri deviatich kontrolách boli zistené nedostatky v hygiene budov a prevádzky a pri siedmich kontrolách boli nedostatky v označení. Blokové pokuty boli uložené vo výške 120 eur," doplnila veterinárna a potravinová správa.
      ŠVPS dodala, že nariadila regionálnym veterinárnym a potravinovým správam v SR vykonať v mesiacoch október, november a december 2022 sprísnené úradné kontroly potravín živočíšneho, rastlinného a zmiešaného pôvodu, ktoré sa predávajú v akcii a konzumujú v období Vianoc a Nového roku - napríklad vianočné oblátky, trvanlivé pečivo, kvasená kapusta, mak, sušené huby, vianočné čokoládové a nečokoládové cukrovinky, majonézy, med, údené mäso, ryby, hydinové mäso a podobne.
      Kontroly sa vykonávali v rámci naplánovaných úradných kontrol v obchodnej sieti. Kontroly zahŕňali aj odber vzoriek potravín živočíšneho, rastlinného a zmiešaného pôvodu predávaných v období pred Vianocami a Novým rokom.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down